Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko odsuzuje krasobruslařský skandál

14 2002
Moskva - Ruská vicepremiérka Valentina Matvijenková odsoudila skandál, který vypukl v Salt Lake City kolem výsledků soutěže sportovních dvojic na olympijských hrách a při němž se zpochybňuje vítězství ruského páru Jelena Běrežná a Anton Sicharulidze. "Jsou to nepoctivé tahanice, které by neměly patřit k olympijskému hnutí," uvedla. V dějišti her se zvedla velká polemika o tom, zda zlato nemělo patřit Kanaďanům Jamie Saleové a Davidu Pelletierovi. Po krátkém programu byli druzí a vítězstvím ve volné by vyhráli i celkově.

Zatímco volná jízda Kanaďanů byla bezchybná, Sicharulidze hned jednu velkou chybu udělal: při dvojitém axelu. Za technické provedení dostali Rusové horší známky, za umělecký dojem však sedmkrát 5,9 bodu. Pět z devíti sudích dalo na první místo Běrežnou se Sicharulidzem, zbylí čtyři kanadskou dvojici.  Podle Matvijenkové "je zbytečné mávat pěstmi po boji".

Politička zdůraznila, že výsledky soutěže, v níž zlatou medaili získal petrohradský pár, určila mezinárodní porota.  Zpochybňování vítězství ruského páru zejména ze strany kanadské výpravy vyvolalo v Rusku nevrlé reakce.

Deník Moskovskij komsomolec napsal, že "Severní Amerika se vrátila ke studené válce s honem na čarodějnice". Těmi strašnými bytostmi, které chtějí Američané spálit v ohništi, jsou ruští olympijští šampióni Běrežná a Sicharulidze, uvedl.

Deník Žizň citoval vedoucího sborné ruských krasobruslařů Sergeje Kananychina, že "Yankeeové se úplně zbláznili". "Chápu, že je 11. září zasáhlo. Musejí ale nějak zdržovat svou paranoiu," uvedl.

List pak citoval Sacharulidzeho, který je přesvědčen, že medaili mu nikdo nevezme. "Podmínky jsou tady velmi drsné. Američané nás chtějí otrávit," uvedl. Dodal ale, že s  kanadským sportovním párem se setkali a že Saleová se "tvářila, jako by se nic nestalo" a dokonce oběma Rusům podala ruku.

Byl to přitom Pelletier, kdo přilil oleje do ohně prohlášením, že má chuť skončit s kariérou.  Ruské deníky připomněly soutěž na loňském mistrovství světa, kde zvítězil kanadský pár, zatímco Rusové byli údajně lepší. "Byl jsem tehdy znechucen a rozhořčen, ale na veřejnosti jsme neprotestovali," svěřil se Sicharulidze deníku Žizň.

Ruská agentura Interfax citovala francouzskou rozhodčí Marie-Reine Le Gougneovou. Podle agentury přinesla americká televize NBC přiznání Francouzky, že hlasovala pod nátlakem její národní krasobruslařské federace. Své prohlášení prý učinila při setkání sudích po soutěži.

Také předseda Francouzského olympijského výboru Didier Gailhaguet uvedl, že na rozhodčí Le Gougneovou byl vyvíjen nátlak. Uvedla ale, že francouzská federace s tím nemá nic společného. Sudí pak označil za "emocionálně labilní".

Mezinárodní bruslařská federace zavedla vyšetřování záležitosti, zejména hodlá prověřit hlasování jednotlivých rozhodčích. Zástupci Mezinárodního olympijského výboru chtějí znát výsledky šetření co nejdříve.

Autor:


Další z rubriky

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...Najdete na iDNES.cz