Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpěračská federace stvrdila, že Rusové v Riu soutěžit nebudou

Vzpírání, ilustrační foto | foto: AP

29 2016
Mezinárodní vzpěračská federace IWF potvrdila vyloučení ruského týmu z olympijských her v Riu de Janeiro. Rusko doplatilo na řadu dopingových případů, už v červnu dostalo po nových analýzách vzorků z předchozích olympijských her roční zákaz startu v mezinárodních vzpěračských soutěžích stejně jako Bělorusko a Kazachstán.

Rusové přesto doufali ve zvrat, v olympijské nominaci měli osm vzpěračů. Taťjana Kaširinová a Anastasija Romanovová však už za sebou měly dopingové prohřešky a národní svaz je kvůli kritériím MOV sám vyřadil. Jména čtyř dalších reprezentantů se pak objevila ve zprávě antidopingové agentury WADA o státem řízeném dopingu v Rusku a zatajování pozitivních vzorků.

Při zpětných kontrolách vzorků z olympijských her 2008 v Pekingu a 2012 v Londýně bylo pozitivních sedm ruských vzpěračů. Ve středu IWF informovala, že o londýnské medaile kvůli dopingu přijdou Natalja Zabolotná, Světlana Carukajevová a Alexandr Ivanov.

„Rusové tím vážně poškodili pověst vzpírání. Ve snaze chránit dobré jméno našeho sportu jsme sáhli k odpovídajícímu postihu,“ uvedla federace v prohlášení. Už loni IWF ze stejného důvodu odepřela start v Riu bulharským vzpěračům.

Proti vyřazení 19 veslařů z olympijské výpravy se Rusko odvolá k mezinárodní sportovní arbitráži CAS. Agentuře AP to řekl předseda ruského veslování Venjamin But, který doufá, že se případ podaří úspěšně vyřešit před začátkem her.

Podle Buta vyřazení veslaři pokračují v přípravě. „Teď jsou v Portugalsku. Trénují a pořád jsou připravení do Ria jet,“ řekl funkcionář. Olympijské hry v Brazílii začnou 5. srpna.

Rusové a Rio

Veslařská federace FISA v pondělí zamítla start na OH třem ruským olympionikům. Anastasja Karabelščikovová a Ivan Podšivalov dostali v minulosti trest za doping, jméno Ivana Balandina se pak objevilo ve zprávě WADA.

FISA posléze vyřadila ještě dalších 19 ruských reprezentantů včetně dvou kormidelníků, kteří podle jejího vysvětlení nebyli dostatečně testováni od důvěryhodných antidopingových orgánů. Rusové tak přišli o obě osmiveslice, ženský dvojskif lehkých vah a čtyřku bez kormidelníka lehkých vah. Zbyla jim jediná loď, mužská čtyřka bez kormidelníka.

Ruská místa v olympijských závodech už FISA přerozdělila jiným zemím. Itálie může poslat na OH dvě posádky, Řecko a Austrálie po jedné.

Mezinárodní federace taekwonda dnes na hry pustila všechny tři ruské reprezentanty, házenkářky se podle ruských médií dozvěděly o negativních výsledcích dopingových testů. Na rozhodnutí ještě čekají boxeři a golfistka Maria Verčenovová, třem cyklistům hrozí vyřazení kvůli dosud nedořešeným dopingovým případům.

Podle ministra sportu Vitalije Mutka tak na hry pojede minimálně 272 ruských sportovců, v původní nominaci jich přitom bylo 387.

Autoři: ,


Další z rubriky

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...Najdete na iDNES.cz