Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Rusové se zlobí na olympijské hostitele: Britům pomohl politický tlak

FANOUŠCI I POLITICKÉ TLAKY. Ruský ministr sportu prohlásil, že Britům na olympiádě pomohly k úspěchu politické tlaky. | foto: Reuters

12 2012
Takhle by se hosté ke svým hostitelům chovat neměli. Rusko skončilo v medailovém hodnocení zemí na olympijských hrách v Londýně až za domácími sportovci a teď se jeho představitelé zlobí. "Britové se chovali stejně hrozně jako Číňané při hrách v Pekingu," prohlásil ruský ministr sportu Vitalij Mutko.

Ruského obra letos poprvé v historii na olympiádě přerostly tři státy. Od her v Helsinkách 1952 vždy obsadili Rusové jednu ze tří příček v medailové bilanci. Ale sovětské doby jsou definitivně pryč, teď se musí ruská výprava spokojit se čtvrtou příčkou za USA, Čínou a Velkou Británií.

"Čtvrtá pozice by nebyla národní tragédií," tvrdil ještě před startem olympiády Mutko. V závěru olympiády však otočil. "Tady v Londýně chce každý, aby domácí vyhráli, mají významnou politickou podporu," řekl ruským médiím ministr sportu.

Fotogalerie

Podle Mutka byly nejvýraznější tlaky na úspěch Britů především v boxu. Sami Rusové měli v ringu mezi provazy smělé ambice, ale nenaplnili je. Možná i kvůli rozhodnutí z vyšších míst.

"Britové si naplánovali velké boxerské finále na závěrečný den. Třem našim boxerům zabránili, aby se dostali do finále," řekl Mutko. Narážel tak na semifinálové porážky Davida Ajrapetjana a Miši Alojana v lehké váze a Andreje Zamkového ve welteru.

Na rozhodčí se zlobil ruský ministr sportu i kvůli finálové prohře Sofie Očigavové s Katie Taylorovou z Irska v kategorii do 60 kilogramů. "Takové skóre si nezasloužily, to byste museli být slepí," rozčiloval se Mutko.

Box ostatně nebudí kontroverzi na olympiádě poprvé, v průběhu her byli za chybné výroky dva rozhodčí vyloučeni z her a jeden byl na pět dní suspendován.

Autoři: ,
Najdete na iDNES.czmobilní verze