Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruský pláč padá na Salt Lake City

20 2002
Salt Lake City - Když se mohou odvolávat jiní, odvoláme se i my! Olympijským Salt Lake City se zvedl hlas mohutné ruské výpravy, která si stěžuje na to, jak je s jejími sportovci zacházeno. Vše odstartovaly spory kolem zlaté medaile v krasobruslařské dsoutěži sportovních dvojic. Od té doby se hromadí stížnosti jedna za druhou, každý vidí za svou porážkou vyšší zájmy. Zdá se, že "tajemný nepřítel" číhá všude.

Ruští komentátoři a experti v televizních pořadech věnovaných olympiádě si stěžují, že sportovci jsou podrobováni přespřílišným kontrolám na dopink, pohoršují se kvůli skandálu s krasobruslařskými dvojicemi a dokonce konstatují, že
Rusové jsou v Americe ponižováni.

Konflikt kolem zlaté medaile ze soutěže sportovních dvojic ruský týdeník Mir novostěj nazval "olympijským vydíráním". Sportovci, kteří sledují vývoj z Moskvy, se pohoršují nad tím, že ruské politické vedení se olympioniků nijak nezastalo. Poté, co zlatá medaile byla dodatečně udělena i kanadskému sportovnímu páru Jamie Saleová, David Pelletier, se v Rusku objevily požadavky na přehodnocení výsledku celé řady soutěží.

Rusové například připomněli prohru ruské legendy zápasu v řecko-římském stylu Alexandra Karelina na letní olympiádě v Sydney 2000. Podle mínění prezidenta Ruského olympijského výboru Leonida Ťagačova by mu měla udělit "náhradní" zlatá medaile, neboť byl lepší než jeho soupeř a fanoušci mu byli stejně jako v případě kanadského páru nakloněni.

Vítězní krasobruslaři Jelena Běrežná a Anton Sicharulidze neskrývali svou hořkost z rozhodnutí o medailích pro kanadský pár. Denně se v ruském tisku objevují podrobnosti kolem skandálu a nejrůznější experti se snaží dokázat, že šlo o americko- kanadskou kampaň. "Cítím se jako poplivaný, jako zločinec, který někomu něco ukradl," přiznal v jednom interview Sicharulidze. 

Další obětí "nepřejícných Američanů" je podle ruských expertů biatlonista Pavel Rostovcev. Ten je přesvědčen, že za jeho špatný výkon mohou příliš časté dopinkové kontroly. Těsně před startem mu bylo odebráno velké množství krve, což mu prý způsobilo fyzické i psychické problémy. Sportovec, který usiloval o zlato, skončil šestý. Jeho protest však nebyl vzat v potaz.

"Z chování Američanů na těchto hrách mám jen jedno potěšení: znamená to, že se nás bojí a tudíž respektují," komentoval údajnou nepřízeň vůči Rusům režisér Nikita Michalkov, který přijel do Salt Lake City podpořit ruské sportovce. K skandálu se
zlatými medailemi ruské krasobruslařské dvojici poradil, aby ty svoje vrátili olympijskému výboru, "ať se jimi udusí".

Ruský taneční pár Irina Lobačevová, Ilja Averbuch, který získal stříbro, se netají přesvědčením, že podlehl francouzskému páru jen kvůli "zaujatým" sudím. Ze své prohry viní ukrajinského rozhodčího. "Chce se mi brečet, ale co mohu dělat. Anisinová a Peizerat neudělali zjevnou chybu. Protestovat nemá smysl," říká Averbuch.

Olej do ohně přililo rozhodnutí ruského olympijského vedení poslat domů sdruženáře, kteří z úsporných důvodů museli oželet účast v závodu družstev. List Moskovskij komsomolec upozornil, že zatímco desítky státních úředníků, bývalých sportovců, či umělců si v Salt Lake City užívají za státní peníze, pijí v Ruském domě vodku a pojídají kaviár, sportovci museli odletět.

Vedení olympijské sborné to odůvodnilo tím, že nemají šance na medaile. Ačkoli zpáteční letenky měli až na 23. února, dostali nové, jen aby byli rychle pryč.  Podle člena vedení ruské olympijské sborné Viktora Mamatova je problém v tom, že sdruženáři z jiných zemí užívají anabolika pod rouškou toho, že jejich sportovci jsou astmatici. Rusové své sportovce nahlásili jako zdravé a léky, které prý pomáhají k výkonu, užívat nesmějí. Vedení sborné tak usoudilo, že proti dopujícím soupeřům nebudou mít šance, a poslalo je domů.

Rusové jsou zklamáni i samou atmosférou olympijských her v Salt Lake City. "K čemu vůbec Američané potřebovali tento bolehlav s organizací? Vždyť neudělali nic pro to, aby se lidé, kteří tam přijeli z celého světa, cítili pohodlně a útulně,"
napsal týdeník Versija. Ruští sportovci poukázali mimo jiné na to, že při zahájení olympiády část melodie, která provázela slavnostní přehlídku, byla podobná někdejší carské hymně "Bože, chraň cara". Zazněla zrovna v době, kdy před tribunami procházeli ruští sportovci. Američané je tak prý ponížili hned v úvodu a trable od té doby pokračují. |

 

 

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský krajNajdete na iDNES.cz