Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruský stát nebude dva roky financovat přípravu ZOH v Soči

Olympijský pes | foto: Neznámý

3 2009
Ruská vláda neposkytne letos ani příští rok kvůli světové ekonomické krizi žádné peníze na přípravu zimních olympijských her v Soči 2014. O slíbených 600 milionů dolarů by nicméně neměli organizátoři přijít, protože by je měli získat od soukromých investorů.

Podle vicepremiéra Alexandra Žukova překonal zájem sponzorů o hry očekávání vlády.

"Proto jsme se rozhodli, že v letech 2009 a 2010 organizační výbor nedostane žádné peníze z federálního rozpočtu," uvedl v úterý v televizi Žukov s tím, že výbor na přípravu her je v současnosti v plusu 130 milionů dolarů.

Vláda minulý rok odhadovala rozpočet na výstavbu sportovišť a infrastruktury v černomořském Soči na 12 miliard dolarů. Stát měl dodat 7,5 miliardy, zbytek měl přijít ze soukromého sektoru. Poté co od loňského listopadu klesla hodnota rublu oproti dolaru o 20 procent, byl rozpočet snížen na 9,2 miliardy dolarů.

Organizátoři v Soči uvedli, že úterním rozhodnutím vlády nebude příprava na hry ohrožena. "Organizační výbor je přesvědčen, že 80 procent rozpočtu budou tvořit peníze ze soukromých zdrojů," uvedl v prohlášení šéf organizačního výboru Dmitrij Černyšenko.

Současný ruský premiér Vladimir Putin, jenž se ještě jako prezident zasloužil o udělení her 2014 Soči, už několikrát Mezinárodní olympijský výbor ujistil, že ekonomické potíže ZOH neovlivní.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze