Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Ruský tisk opěvuje zlatého Dementěva

13 2006
Moskva - Ruští sportovci Jevgenij Dementěv a Jevgenija Medveděvová, které ještě před časem znali jen sportovní odborníci, se o víkendu stali hrdiny Ruska. Na ZOH v Turíně vybojovali pro zemi první cenné kovy. Olympijský osud "zlatého" Dementěva byl přitom hodně dlouho nejistý - ruské deníky připomínají, že byl vybrán na poslední chvíli.

"Z toho aby se jeden zbláznil: třiadvacetiletý Jevgenij Dementěv, co ještě včera nepatřil k žádným favoritům, přebil ve skiatlonu celou světovou elitu! Fantazie - vyhrál zlato ve svém prvním startu na olympiádě," nešetřil superlativy list Sport-Express.

O účasti mladého lyžaře na hrách se přitom rozhodlo jen pár dní před odjezdem výpravy do Turína. Přísnému ruskému systému sbírání bodů, které jsou potřeba k účasti na olympiádě, totiž Dementěv nevyhověl. Hlavní trenérka a bývalá lyžařská šampionka Jelena Vjalbeová nakonec i přes kritiku rozhodla, že pojede. Dementěvův otec si ani nestačil vyřídit vízum do Itálie.

"Dementěvův bláznivý finiš, kdy během jednoho kilometru postoupil o 12 míst, ukázal nevyzpytatelnost současné skupiny ruských lyžařů," uvedl list Izvestija. Dementěv mu také řekl, že na hrách by mohl vyhrát ještě jedno zlato. "Ale stačí mi jedno. Máme zlato, a to je dobře," dodal lyžař.

Za favoritku nebyla považována ani Medveděvová. Experti dávali více šancí Juliji Čepalovové, ruská superhvězda ale nakonec skončila až devátá. Medveděvová nestačila pouze na Kateřinu Neumannovou a vítěznou Estonku Kristinu Šmigunovou. Ruským novinářům se Medveděvová svěřila, že bude svou olympijskou medaili střežit jako oko v hlavě. Kov z loňského Světového poháru ve štafetě jí totiž někdo z bytu ukradl.

Rusko je po víkendu na pátém místě v medailovém pořadí zemí. K zlatu Dementěva a bronzu Medveděvové přibylo ještě stříbro sáňkaře Alberta Děmčenka. Ruský tisk už se těší na další kovy, věří především krasobruslařům a hokejistům.

Rus Dementěv překvapivě získal zlatou olympijskou medaili ve skiatlonu na 2x15 km.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze