Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruský tisk si stěžuje na americký teror

26 2002
Moskva - Ruský tisk, který v až úterý poprvé komentoval závěr zimních olympijských her v Salt Lake City, nešetřil jízlivými články, v nichž poukazoval na údajný "americký olympijský teror", studenou válku či zkorumpovanost Američanů. Zároveň kritizoval neschopnost ruských olympijských funkcionářů bránit své sportovce a ztrátu někdejší sovětské sportovní mohutnosti. "Olympiáda definitivně prokázala, že naši přední sportovci se stali zajatci ekonomické slabosti země, oběťmi ztráty mezinárodní autority Ruska a intelektuální a profesionální bezmoci jeho sportovních úředníků," napsal deník Nězavisimaja gazeta.

"Dobře organizované fiasko sborné" podle něho odhodilo ruské sportovce až na čtvrté místo v medailovém pořadí států. "Na sportovcích však záviselo jen málo. I tak udělali více, než mohli v podmínkách psychologického tlaku a nedostatku podpory ze strany státu. Zahraniční konkurenti, především USA, přestali považovat Rusko za politicky silného soupeře," dodala Nězavisimaja gazeta.

Sovětskij sport vyšel s titulkem "Hry na krvi" na první stránce. "Obludy z protidopingové komise sežraly nejlepší ruské sportovce," uvedl list pod fotografií lyžařky Larisy Lazutinové. Deník si také posteskl nad semifinálovou prohrou sborné s týmem USA. Kritizoval ruské hokejisty, že dostatečně nebojovali o vítězství a nesnažili se přimět sudí, aby dodatečně uznali spornou branku. To podle autora souvisí s tím, že si nechtěli rozhodit vztahy s rozhodčími z NHL, kde naprostá většina z nich hraje.

List Kommersant napsal, že hry se vrátily "zpátky do SSSR", do doby, kdy olympiáda byla více válkou než sportem. "Tak nízko jsme na olympiádě nikdy neklesli. Rusko už není vůdcem v zimních sportech," konstatoval. Připomněl, že ruští sportovní funkcionáři nešetřili slovy jako válka či spiknutí, ačkoli ze strany MOV ani amerických sportovních činovníků se "vyhlášení války nedočkali".

"Ruští sportovci však mají právo hodnotit to, co se stalo v Salt Lake City, jako válku," uvedl deník. Zdůraznil, že až na pár sportovců z jiných zemí pocházela většina "postižených" na olympiádě z Ruska. Vedení ruské výpravy to vysvětlovalo tím, že "vůči silným je vždy zvýšená pozornost". "Možná ale šlo o to, že Rusko na této olympiádě silné nebylo," uvedl deník.

List Moskovskij komsomolec v článku "Přelet na vložkových křidýlkách" napsal, že "labutí píseň Larisy Lazutinové přišla ruskou sbornou příliš draho". Uvedl, že veškeré protesty ruských funkcionářů nyní působí směšně. "Chtěli jsme podpořit naše sportovce a morálně zničit upíry. Teď to nejde," konstatoval.

"Pouštět naši reprezentantku na lyže bylo zločinem. Moudrá Larisa to věděla a chápala, že ji mohou chytit. Ale věřila, že jí to projde... Příliš chtěla vyhrát. Chtěla se stát nejlepší, nejzaslouženější na světě. Věděla, že je to naposledy v její kariéře. Proto se k tomu odhodlala a vyhrála. Prohrála přitom všechno," uvedl deník v neobvyklé ostré kritice sportovkyně.

Většina ruských listů se omezila jen na konstatování, že v krvi Lazutinové byl nalezen dopink. Deník se také obořil na předsedu ruské olympijské výpravy Leonida Ťjagačova. Ten podle listu s jistotou "vykládal miliónům televizních diváků o tom, že se protáhly měsíčky", avšak věděl, že menstruace nemá s případem Lazutinové nic společného. "Přesto dovolil Larise běžet. Nesmyslně a beznadějně. Běžet k hanbě, která ve skutečnosti není hanbou jen její, ale celého našeho sportu. Unaveného nedostatkem peněz, korupcí a špatnými podmínkami pro talentovanou mládež," napsal.

List Izvěstija vyšel s titulkem "Ó, sporte, ty jsi válka", v němž rozebíral, proč Američané tolik stáli o vítězství nad Ruskem. Olympijské hry podle deníku skončily tím, že se do politiky vrátil pojem "studená válka". Na kritiku přístupu Američanů k ruským sportovcům se zaměřil také týdeník Mir novostěj.

List Sport-express uvedl, že šlo o nejskandálnější olympiádu v dějinách, kde místo demokracie vládla anarchie a místo otevřenosti spiknutí rozhodčích. Poznamenal, že ruské olympijské vedení nemělo slibovat fanouškům dvě desítky medailí, když sportovci byli schopni bojovat o vítězství nanejvýš v krasobruslení, běžeckém lyžování, biatlonu a možná v hokeji. Konstatoval také, že poslední den olympiády přestala existovat "velká" ženská ruská lyžařská sborná.

Ruská běžkyně na lyžích Larissa Lazutinová se brání fotografování při opouštění olympijského komplexu v Soldier Hollow. Po pozitivním dopingovém nálezu ji byla odebrána zlatá medaile za vítězství v závodě na 30 km klasicky.

Autor:


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...Najdete na iDNES.cz