Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusové byli lepší, tvrdí stále sudí

18 2002
Salt Lake City - Francouzská krasobruslařská sudí Marie-Reine Le Gougneová, jež byla vyřazena z listiny rozhodčích ISU, svou vinu popírá a tvrdí, že v olympijské soutěži sportovních dvojic rozhodla podle svého názoru. "Nikoli pod nátlakem, jemuž jsem byla před olympijskými hrami vystavena," dušuje se sudí v rozhovoru pro francouzský deník L'Equipe. "Nechtěla jsem to, ale moje pověst je pošramocena. Už nemám co ztratit, takže všechno řeknu zástupcům ISU," slíbila. Oba páry se na nejvyšším stupni bavily

Le Gougneová tvrdí, že několik měsíců před hrami v Salt Lake City čelila různým tlakům, aby nadržovala kanadskému páru. Nikoli tedy ruské dvojici, jak se původně spekulovalo. "Nátlak ale nebyl ze strany francouzské bruslařské federace," objasňuje dnes již bývalá rozhodčí.

Podle Le Gougneové se podobné praktiky dějí v krasobruslení již dlouhou dobu. "Co já vím, tak už od mistrovství světa v roce 2000 v Nice členové ISU tlačí na rozhodčí, aby rozhodovali ve prospěch Kanaďanů Saleové a Pelletiera. V Salt Lake City tlak narostl, ale já jsem rozhodovala podle svého svědomí. Rusové byli nejlepší," tvrdí překvapivě Francouzka.

Le Gougneová si neodpustila kritiku členů ISU, kteří ji prý nutili přiznat, že chybila. "Pod tímto nátlakem jsem jim řekla, že jsem rozhodovala na příkaz francouzské federace. S jejími členy jsem však v Salt Lake City nebyla v kontaktu od té doby, co jsem přijela," uvedla a opět ujistila, že podle jejího názoru byla ruská dvojice lepší. "Ano, jsem o tom přesvědčena. Rozhodně jsem neměla jakoukoli dohodu s ruskými funkcionáři," popírá.

V tisku se po volných jízdách a sporném verdiktu rozhodčích spekulovalo o tom, že Francouzi chtěli hlasy pro ruskou dvojici výměnou za vítězství tanečního páru Marina Anissinová, Gwendal Peizerat.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze