Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusové chtěli zlato, protest ale zamítnut

23 2002
Salt Lake City - Velký protestní seriál přichází s dalším pokračováním, opět je u toho souboj ruských a severoamerických olympioniků, opět je u toho krasobruslení. Ruská výprava podala protest proti výsledkům čtvrteční olympijské soutěže krasobruslařek, kterou vyhrála Američanka Sarah Hughesová. Mezinárodní bruslařská unie ho ale během několika hodin zamítla, Ruska Slucká tak zůstává druhá. Rogge klidnil situaci u prezidenta PutinaRusové hrozili, že odjedou z olympiády domů

Protest podepsal předseda Ruského bruslařského svazu Valentin Pisejev, jenž požadoval, aby zlato dodatečně získala Irina Slucká.

"Rozhodčí se provinili proti pravidlům Mezinárodní bruslařské unie. Navrhujeme, aby byly výsledky soutěže přehodnoceny a aby bylo zlato dodatečně přiznáno Slucké," citovala dokument agentura Itar-tass.

Čtyřnásobná mistryně Evropy Slucká se musela spokojit se stříbrem. Na druhém místě figurovala už po krátkém programu, zatímco Hughesová byla až čtvrtá. Američance se povedla bezchybná volná jízda, kdežto Ruska jednou zaváhala při dopadu.

Vzhledem k tomu, že ale nešlo o pád, jako v případě další Američanky Michelle Kwanové, všichni očekávali, že Slucká vyhraje. Jenže rozhodčí byli jiného názoru a italská sudí Rusku dokonce zařadila až na čtvrté místo. Soutěž proto skončila senzačním vítězstvím šestnáctileté Hughesové.

"Podali jsme protest, protože podle nás rozhodčí hodnotili výkony závodnic zaujatě," uvedl v rozhovoru pro agenturu AP šéf ruské výpravy Viktor Mamatov. "Kanadská sportovní dvojice dostala své zlaté medaile," připomněl skandál, který vyústil v dodatečné udělení druhé sady zlatých medailí.

Soutěž sportovních dvojic původně vyhráli Rusové Jelena Běrežná a Anton Sicharulidze, ale později vyšlo najevo, že francouzská sudí byla zaujatá. Mezinárodní olympijský výbor proto dodatečně udělil zlaté i Kanaďanům Jamie Saleové a Davidu Pelletierovi.

"Teď, když rozhodčí poškodili nás, požadujeme totéž. Aby byla Slucké dodatečně udělena zlatá medaile," dodal Mamatov. 

Autoři: ,


Další z rubriky

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz