Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Soči bez sněhu? Nehrozí, Rusové ho už uskladňují pro olympiádu

12 2013
Představte si ten scénář: únor 2014, Soči bez sněhových přeháněk a závody v ohrožení? Kdepak! Taková varianta v přímořském letovisku, které za deset měsíců přivítá zimní olympijské hry, nehrozí. Rusové totiž ve velkém tempu připravují umělý sníh. Momentálně už mají v zásobě 450 000 kubíků.

"Je to druh ochranného opatření pro budoucnost," řekl Sergej Bachin, ředitel rezortu v Roza Chutor. Horská vesnice se v mezičase změnila v centrum alpských disciplín a snowboardingu.

Snowboardisté si však letos příliš ideální podmínky neužili, dva testovací závody museli ruští pořadatelé v únoru zrušit pro nedostatek sněhu a deštivé počasí. Za rok situace nemyslitelná.

Proto Rusové v průběhu zimy za pomoci nejvýkonnějšího zasněžovacího systému v Evropě poctivě vyráběli hromady sněhu. Jen pro představu - 450 000 kubíků se rovná množství vody, které proteče Niagarskými vodopády za čtyři minuty.

Veškeré zásoby sněhu zůstanou v průběhu následujících měsíců uloženy ve speciálních skladovacích prostorách, izolovány díky víc dva centimetry tlustými fóliemi, které sníh ochrání před teplem. "Zvládneme vyrobit takové množství sněhu, že bychom byli schopni hostit hry, i kdyby v zimě nepadla jediná sněhová vločka," je přesvědčený Bachin.

Na rozpočet hledět nemusí. Objem financí pro pořádání her, které se uskuteční od 7. do 23. února, už v mezičase nabobtnal z původních dvanácti na 50 miliard dolarů.

Autor:


Témata: Snowboarding, Soči, ZOH
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze