Rusové hodlají vyslat olympijský oheň do vesmíru

Slavnostní zahájení OH, olympijský oheň | foto: Reuters

22 2011
Rusko chce potvrdit svou pověst kosmické mocnosti i při zimních olympijských hrách v Soči v roce 2014. Podle dnešních zpráv ruského tisku dostala kosmická agentura Roskosmos za úkol vymyslet způsob, jak do tradiční štafety olympijského ohně zapojit Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Možnosti prý našel Roskosmos hned dvě.

Olympijský oheň bývá zažehnut podle zvyklostí v řecké Olympii slunečním paprskem, a pochodeň se pak vydává na štafetovou cestu až do místa olympiády. Při minulých zimních hrách ve Vancouveru v roce 2010 oheň urazil rekordních 45 000 kilometrů.

Ruští činovníci chtějí tento rekord s pomocí ISS výrazně překonat. Podle první varianty by po příchodu štafety do Ruska byl oheň vložen do speciálního pouzdra a s pomocí nákladní kosmické lodi Progress dopraven na ISS. Odtud by se po několika dnech snesl zpět na Zemi.

Problémem je čas - let z kosmodromu k ISS trvá několik dní a může se stát, že v kazetě s ohněm dojde kyslík.

Druhá varianta je nákladnější: Na oběžnou dráhu bude vypuštěna speciální družice se zrcadly, s jejichž pomocí bude světelným paprskem zažehnut oheň na palubě ISS a v den zahájení olympiády opačnou cestou i olympijský oheň v Soči.

Mezi experty se prý hovoří i o tom, že družice by mohla na obloze nad Soči s pomocí odraženého světelného paprsku vykreslit i pozdrav olympionikům.

Podle ruského zpravodajského serveru Life News lidé v Roskosmosu intenzivně pracují na technickém řešení projektu a zapojil do něj i ruské zbrojovky. Cena rekordní kosmické štafety by neměla přesáhnout 360 milionů rublů (220 milionů korun), ale přesnou sumu si odborníci netroufají odhadnout.

Autor:


Další z rubriky

Plavkyně Seemanová vybojovala na olympiádě mládeže další medaili

Češka Barbora Seemanová při olympijské rozplavbě na 200 metrů volným stylem....

Barbora Seemanová vybojovala na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires po zlatu z kraulařské...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Bobistka Sergejevová nedostane trest za dopingový případ na ZOH

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová (vpravo) a Anastasia Kočeržovová před...

Ruská bobistka Naděžda Sergejevová nedostane dodatečný trest za svůj dopingový nález na...Najdete na iDNES.cz