Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusové hrozili, že odjedou z olympiády domů

22 2002
Salt Lake City - Ruští sportovci neodcestují z olympijských her v Salt Lake City předčasně, třebaže o tom vedení výpravy uvažovalo a o této možnosti dokonce hovořilo i s vládou své země v Moskvě. Ruští funkcionáři jsou nadmíru rozhořčeni údajně neobjektivním přístupem rozhodčích k jejich sportovcům. Prezident Ruského olympijského výboru Leonid Ťjagačov podal proto oficiální stížnost předsedovi Mezinárodního olympijského výboru Jacquesu Roggemu a vyzval jej, aby do 24 hodin zjednal nápravu.Rogge klidnil situaci u prezidenta Putina Reakce ruských politiků

"Neměly by to být politické, ale sportovní hry," uvedl Ťjagačov. "Řekl jsem Roggemu, že pokud nechce, aby tady ruská výprava byla, že se klidně sebereme a pojedeme domů," vyhrožoval. 

Rusové nevyloučili, že pokud by nakonec ze Salt Lake City předčasně odcestovali, zřejmě by se nezúčastnili ani dalších olympijských her za dva roky v Aténách. "Jakmile bychom odsud předčasně odjeli, asi bychom do Atén ani vůbec nejeli," prohlásil Ťjagačov.

"Pokud se situace nevyřeší, hokejový tým nenastoupí do semifinále a běžkyně na lyžích nepoběží třicítku," pohrozil dále prezident ruského výboru. Ruští hokejisté porazili ve čtvrtfinále Českou republiku.

Pokud by ale nakonec ruská výprava odcestovala domů, žádnou výhodu pro Česko by to nepřineslo. Vydělali by na tom s největší pravděpodobností Američané, kteří by bez boje postoupili do finále.

Poslední kapkou do poháru trpělivosti ruské výpravy byl případ běžkyň na lyžích, které nemohly nastoupit do čtvrteční štafety na 4x5 kilometrů kvůli podezření na dopink dvou členek týmu. Jednou z běžkyň, která měla krátce před startem nepovolenou hladinu hemoglobinu v krvi, byla dvojnásobná medailistka z
olympiády Larisa Lazutinová.

Rusové jsou rozhořčeni také skandálem kolem výsledků soutěže sportovních dvojic v krasobruslení, kde vítězství páru Jelena Běrežná a Anton Sicharulidze zpochybnily údajné dohody mezi sudími. V tomto případě byly dodatečné uděleny zlaté medaile také kanadskému páru Jamie Saleová, David Pelletier.

Další obětí "nepřejícných Američanů" je prý biatlonista Pavel Rostovcev. Ten je přesvědčen, že za jeho špatný výkon mohou časté dopinkové kontroly. Těsně před startem mu údajně bylo odebráno velké množství krve, což mu prý způsobilo fyzické i psychické problémy.

Sportovec, který usiloval o zlato, skončil dvakrát šestý a jednou pátý, jeho protest však nebyl vzat v potaz. 

Rusové si na tiskové konferenci postěžovali i na čtvrtfinálový zápas hokejového turnaje, v němž vyřadili po výsledku 1:0 české obhájce titulu z Nagana. Podle názoru vedení výpravy byli rozhodčí na ruské reprezentanty jednoznačně
přísnější než na české reprezentanty.

Bezprostředně po čtvrtečním závodu štafet vznesla ruská výprava protest proti tomu, že nebyla dostatečně rychle informována o vzniklé situaci a nemohla se včas zařídit tak, aby na startu ruské barvy nechyběly.  "Měli jsme jistou zlatou medaili, a takhle jsme o ni přišli," postěžoval si vedoucí ruského běžeckého týmu Vitalij Smirnov, místopředseda MOV.

Podle nezávislých pozorovatelů však jsou Rusové nespokojeni se svým medailovým ziskem a snaží se vinu házet na ostatní. Dosud získali ruští sportovci pět zlatých,
stejný počet stříbrných a tři bronzové medaile.

Z podobného důvodu jako Rusko se nemohla na start postavit ani ukrajinská štafeta, protože po odběru krve byla k dopinkovému testu vyzvána Valentina Ševčenková. Ta se společně s Lazutinovou a prý také třetí podezřelou a zatím nejmenovanou běžkyní na lyžích podrobila dalšímu dopinkovému testu; výsledky však dosud nejsou známy.

Leonid Ťjagačov, šéf ruského olympijského výboru, na tiskové konferenci pohrozil, že pokud se přístup k ruským sportovcům nezlepší, opustí ruští sportovci olympiádu.

Autoři: ,


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz