Rusové protestují proti gymnastickým výsledkům

24 2004
Atény - Okraden o medaili se cítí ruský gymnasta Alexej Němov po svém vystoupení na hrazdě. "Myslím, že jsem si zasloužil bronz. Udělal jsem jen malou chybu na konci, a to byla pro rozhodčí záminka, jak mě odepsat. Řekl bych, že všechno bylo rozhodnuto už předem," domnívá se čtyřnásobný olympijský vítěz. Nepomohly mu ani velké protesty diváků a jejich téměř desetiminutový pískot.

Němov, který na předchozích olympiádách v Atlantě a v Sydney získal vždy po šesti medailích, v Aténách marně útočil na třináctý cenný kov.

Ani dodatečně vylepšená známka však ruskému borci posun v olympijském pořadí nepřinesla a nakonec skončil bez medaile pátý.

Na prestižním mužském nářadí, pro diváky nejatraktivnějším, předvedl natěšeným fanouškům šest výtečně provedených letových prvků a zaváhal jen při doskoku.

Rozhodčí ale jeho výkon ohodnotili nízkou známkou 9,725 a odstartovali tak
mohutné protesty.

Diváci pískali, bučeli a po vzoru antických gladiátorských soubojů ukazovali rozhodčím palec dolů. Američan Paul Hamm, kontroverzní vítěz víceboje, v nastalém zmatku ani nemohl nastoupit ke své sestavě.

"Nic takového jsem v celé své kariéře nezažil," okomentovalo nevídanou situaci dvojče Paula Hamma Morgan. "Bylo to úžasné být na ploše a cítit, jak diváci reagují. Němov předvedl skvělou sestavu a kousky, které fanoušci milují," ocenil soupeře.

Rozhodčí se nakonec po dlouhé poradě rozhodli známku upravit, ani 9,762 však ruskému gymnastovi k postupu z třetího místa, v té době posledního, nepomohlo. Fanoušci dál pískali a skandovali "Němov, Němov", dalších změn se ale nedočkali.

Nakonec musel sám Němov vystoupit na plochu u hrazdy, kde stále čekal na zahájení své sestavy Paul Hamm, a hlediště uklidnit.

"Mávnul jsem na něho, ať jde ke mně nahoru a zkusí je zklidnit. Známe se celkem dobře, protože po minulé olympiádě jsme byli společně na tour," řekl Hamm. "Těší se velkému respektu a chápe, že potřebujeme na cvičení klid," dodal.

Sám Hamm stál minulý týden v centru jiného gymnastického skandálu. Zlato ve víceboji získal díky chybě rozhodčích, kteří špatně spočítali výchozí známku sestavy Korejce Jang Te-jong na bradlech; kvůli tomu dostal nižší hodnocení, než si zasloužil.

Mezinárodní federace po protestu korejské výpravy pochybení arbitrů uznala a vyloučila je z olympiády, Hammovi však jeho historické zlato zatím zůstalo. Korejci se ale odvolali k Mezinárodní sportovní arbitráži CAS.

Okraden o zlato se cítí i Bulhar Jordan Jovčev, který skončil na kruzích o dvanáct tisícin stříbrný za domácím Dimosthenisem Tampakosem.

Podle mnohých odborníků si přitom Řek za předvedený výkon medaili vůbec nezasloužil, lepší sestavy než on prý předvedlo hned několik gymnastů. Bulharsko proto také zvažuje odvolání k CAS, podobný názor má i bronzový Yuri Chechi z Itálie.

Autoři: ,

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Najdete na iDNES.cz