Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusové prý podněcují protiamerické nálady

24 2002
Salt Lake City - Boj sportovců o medaile na zimních olympijských hrách v posledních dnech často provází válka slov. Šéfka amerického olympijského výboru Sandy Baldwinová obvinila vedení ruské výpravy v Salt Lake City z podněcování antiamerické nálady. Její slova však ruský místopředseda Mezinárodního olympijského výboru Vitalij Smirnov ostře odmítl.

Rusové ve čtvrtek pohrozili odjezdem z her či bojkotem závěrečného ceremoniálu na protest proti údajně zaujatému rozhodování sudích. Na obranu sportovců vystoupil i ruský prezident Vladimir Putin, o hrách v Utahu jednala Státní duma, před americkým velvyslanectvím v Moskvě se srotili demonstranti. Po jednání s předsedou MOV Jacquesem Roggem posléze Rusové své hrozby, v médiích označované za reminiscence studené války, stáhli.

Baldwinová uvedla, že bez nejrůznějších protestů by hry mohly být považovány za poněkud nudné. "Každá olympiáda potřebuje nějaké drama, takže protestům kanadské či korejské výpravy rozumím. Ale ruské protesty byly vysloveně namířeny proti Americe," řekla. Podle ní si Rusové neustálými stížnostmi na zaujaté rozhodčí pouze kompenzovali zklamání z chudší medailové bilance. Zlatých medailí zatím nasbírali jednou méně než Američané.

Smirnova její vyjádření rozzlobilo. "Absolutně nemá pravdu. Z naší strany to nebylo žádné antiamerické tažení," odmítl. Dodal, že hry v Salt Lake City považuje za velmi dobře  zorganizované a například semifinálový zápas mezi hokejisty USA a Ruska pro něj byl jedním z nejlepších zápasů za posledních třicet let.

"Nekritizovali jsme Spojené státy, ale jednání některých sportovních federací a rozhodčích. Například udělení druhé zlaté medaile kanadské sportovní dvojici v krasobruslení považujeme za velmi nebezpečný precedens," vysvětlil Smirnov.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz