Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo z ruských sportovců (ne)smí odjet na olympijské hry do Ria

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová v dopingových aférách nefigurovala, přesto si v Riu nezazávodí. | foto: AP

26 2016
Zástupci tenisu, jezdectví i juda ukázali otevřenou náruč, v těchto sportech mohou do Ria všichni Rusové. Smůlu bude mít asi jen několik jednotlivců.

Jon Rudd je plavecký trenér, kouč litevské světové rekordmanky Rūte Meilutytė či britského rekordmana Bena Prouda – a pesimista.

„Nepřekvapilo by mě, kdyby Julia Jefimovová nakonec startovala v Riu. Mezinárodní plavecká federace se totiž může do celého procesu zapojit,“ řekl pro BBC. Mistryně světa Jefimovová je jednou z dohledatelných Rusek, kterých se týká (ne)verdikt Mezinárodního olympijského výboru.

Pro jistotu si jej připomeňme: ani monstrózní dopingový skandál nepřišel MOV jako dostatečný důvod pro vyloučení celé výpravy. Rozhodnutí nechal na jednotlivých sportovních federacích s podmínkou, že do Ria nedostane akreditaci nikdo s dopingovou minulostí.

Aktuálně

další tresty pro ruské sportovce

Třeba Jefimovová. Teoreticky má smůlu, Rudd se bojí opaku. A ejhle: ruští plavečtí bossové se obracejí na Mezinárodní sportovní arbitráž!

Celkem má být podle šéfa ruských olympioniků takových případů třináct. I tihle jsou mezi nimi: vzpěračka Taťana Kaširina, stříbrná z Londýna, cyklistka Olga Zabelinská či její kolega Ilnur Zakarin, hvězdička ruské cyklistiky a vítěz letošní 17. etapy Tour de France; Zakarin si v roce 2009 odpykal trest za užívání anabolik. Pak se nabízejí další dva plavci, plavkyně Natalija Lovcovová nebo veslařka Anastasja Karabelščikovová.

Třináct lidí. Moc, či málo?

Hned po nedělním verdiktu některé sportovní organizace uvedly, že ve vlastních řadách škrtat nebudou. Jezdectví posvětilo účast pětičlenného ruského týmu a jeho šéf Ingmar De Vos řekl: „Nemáme žádné důkazy o tom, že by tyto praktiky pronikly do našeho sportu.“ Totéž platí pro Mezinárodní tenisovou federaci, u všech Rusů počítá se startem na olympiádě i judo.

Z možného masivního boje proti dopingu se tak stává záležitost jednotlivců. Ruská výprava čítá 321 zástupců, z nichž by měla zmizet osudná třináctka. Smůlu mají jen atleti a vzpěrači a množí se pochyby nad (ne)systémovostí rozsudku.

Proč musí čistá Jelena Isinbajevová zůstat u televize, zatímco čistí tenisté nikoli? Proč princip presumpce viny – tedy zákaz startu všem, kdož dříve zhřešili – platí pro Rusy, zatímco napravený hříšník Justin Gatlin za USA běžet může?

Bingo: přesně kvůli tomu se v pondělí ozval ruský ministr sportu Vitalij Mutko a pro atlety „bez záznamu“ žádá u šéfů atletiky výjimky. To už by se pak plány na trest a výstrahu v jednom rozpadly na atomy...

„Mohli jsme se dočkat opravdu silného poselství, ale nekoná se,“ napsala na Twitter maratonská legenda Paula Radcliffová. A plavecký kouč Rudd doplnil: „Za padesát nebo sto let by si lidé říkali: Pamatuješ na rok 2016, kdy byl sport prohnilý, oni udělali zásadní řez, Rusové dostali stopku a o čtyři roky později v Tokiu byl sport úplně jiný?“

Rudd, jenž vedl třeba anglický tým na Hrách Commonwealthu, se proti plaveckému dopingu ozývá dlouhodobě a letos v březnu dokonce řekl, že „není vůbec pochyb o tom, že plavání není čistým sportem“.

Marné to stesky. Seznam Rusů, již do Ria nesmějí, je nyní kratičký. Většina prošla – a nejspíš i projde.Další z rubriky

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz