Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijské hry budou bez ruských atletů, potvrdila sportovní arbitráž

SBOHEM RIO. Ruští atleti se z úspěchů na olympijských hrách v Riu radovat nebudou. | foto: AP

21 2016
Potvrzeno, výprava ruských atletů se na olympijských hrách v Riu nepředstaví. Sportovní arbitráž CAS v Lausanne zamítla odvolání 68 sportovců proti kolektivnímu trestu od mezinárodní atletické federace IAAF za rozsáhlou dopingovou aféru.

„Panel CAS potvrdil platnost pravidel IAAF, podle kterých se atleti vyloučených svazů nesmějí účastnit soutěží zastřešovaných atletickou federací,“ zní klíčová slova z prohlášení arbitráže.

Rusové a Rio

Verdikt CAS zřejmě bude mít ještě dalekosáhlejší důsledky, podle všeho ovlivní i rozhodování Mezinárodního olympijského výboru, který chystá sankce pro Rusko v důsledku pondělní zprávy nezávislé komise antidopingové agentury WADA.

Podle ní ruské ministerstvo sportu od roku 2011 krylo doping svých sportovců a ve spolupráci s tajnou službou zaměňovalo jejich vzorky.

Celé ruské výpravě, kterou tvoří 387 sportovců včetně atletů, hrozí vyloučení z her. Výkonný výbor MOV kvůli tomu svolal na neděli mimořádnou telekonferenci a o trestu by měl rozhodnout nejpozději do úterý. „Rozhodnutí jsme zaznamenali a budeme ho studovat a analyzovat,“ uvedli zástupci MOV.

„Tohle není den, kdy bychom měli vydávat triumfální stanoviska,“ řekl podle BBC Sebastian Coe, šéf světové atletiky. „Nepřišel jsem do této funkce, abych zakazoval sportovcům startovat. A nejde jen o Rio. Dalším úkolem IAAF je spolupracovat s Ruskem tak, abychom vytvořili čisté prostředí a jejich tým se mohl vrátit na mezinárodní akce.“

Spokojenost s rozhodnutím arbitrážního soudu vyslovil také předseda WADA Craig Reedie. „Není to o trestání některých sportovců za činy druhých. Je to o ruské federaci, která nedokáže dodržovat světový antidopingový kodex,“ řekl Reedie. „A je nezbytné zajistit, aby všichni sportovci soutěžili za stejných podmínek,“ dodal šéf WADA, který už v pondělí vyzval MOV, aby vyloučení celé ruské výpravy z her v Riu zvážil.

Považujete rozhodnutí potrestat za dopingovou aféru všechny ruské atlety za správné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. července 2016. Anketa je uzavřena.

Ano 8855
Ne 4146

Mezinárodní atletická federace uvedla, že „oceňuje, že lord Coe podpořil její stanovisko, neboť tento rozsudek vytváří férové podmínky pro ostatní atlety“.

Smůlu tak má třeba tyčkařská šampionka Isinbajevová a další ruské hvězdy, jichž se podezření ze zneužívání nedovolených podpůrných prostředků v minulosti netýkalo.

„Rozhodnutí CAS mě mrzí. Bohužel byl stanoven precedens pro kolektivní vinu. Rozhodnutí bylo politické a bez právního základu. Zvažujeme, jaké další kroky podnikneme,“ citovala agentura Interfax ruského ministra sportu Vitalije Mutka.

„Myslím, že možná přišel čas obrátit se na civilní soud,“ dodal s tím, že atleti musí bránit svou čest a důstojnost. A to i přesto, že soud by o případě nestihl rozhodnout do 5. srpna, kdy olympijské hry v Riu odstartují.

„Díky, že jste pohřbili atletiku. Je to politika,“ přidala Jelena Isinbajevová, která chtěla po mateřské pauze bojovat o třetí olympijské zlato.

Nejrychlejší sprinter světa Usain Bolt tvrdý postup proti dopingu schvaluje:

Aféra ruských atletů

Výjimky mohou tvořit pouze dálkařka Darja Klišinová, která dlouhodobě žije v USA a splňuje antidopingové požadavky. A povolení závodit dostala ze stejného důvodu i osmistovkařka Julia Stěpanovová, jež se podílela na odhalení systematického dopingu v ruské atletice. Start obou atletek je ovšem podmíněn konečným „ruským“ rozhodnutím MOV.

Podle českého experta na sportovní právo Jana Šťovíčka jde o závažné rozhodnutí. „Je to zásadní precedens. A bude sloužit jako precedens i pro MOV, který má na stole kauzu vyloučení všech ruských sportovců z olympijských her. MOV čekal právě na čtvrteční rozhodnutí a bude se jím zřejmě řídit. To naznačuje, jak by rozhodnutí MOV mohlo dopadnout,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

IAAF suspendovala ruský svaz vloni v listopadu, od té doby nemohou ruští atleti startovat na mezinárodních soutěžích. Kvůli dopingu nesmí na hrách v Brazílii startovat i vzpěrači Ruska, Běloruska a Kazachstánu a také rychlostní kanoisté Rumunska a Běloruska.

MOV bude jednat o vyloučení ruské výpravy v neděli 21. července.

Autoři: ,


Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...Najdete na iDNES.cz