Ruští funkcionáři budou v Aténách bydlet na lodi

23 2004
Moskva - Údajný nedostatek pětihvězdičkových hotelů v Aténách se rozhodli členové Ruského olympijského výboru vyřešit pronajmutím luxusní lodi. "V Řecku jsou špatné cesty, není tam dostatek míst. K tomu ještě bezpečnostní problémy. Na lodi bude ruská delegace v pořádku," vysvětlil nákladnou volbu předseda výboru Leonid Ťagačov.

Na nizozemské lodi Westerdam, kde jedna palubní vstupenka přijde až na 26.000 eur (téměř 860.000 korun), mají bydlet sportovní funkcionáři, gubernátoři, poslanci, ministři, vlivní podnikatelé a možná i prezident Vladimir Putin.

"V Řecku jsou špatné cesty, není tam dostatek míst a slušných pětihvězdičkových hotelů je jen pár. Jsou tam také bezpečnostní problémy. Proto jsme se rozhodli žít pohromadě na lodi. Tam bude ruská delegace v pořádku," vysvětlil nákladnou volbu předseda výboru Leonid Ťagačov.

Sdělil, že na stadiony bude delegace jezdit pohromadě společným autobusem a všichni její členové dostanou čepičky s nápisem Ruská olympijská rodina. To aby se neztratili.

Podle společnosti MIBS Travel, která zajišťuje ubytování na lodi, přijde nejlevnější "stříbrný" cestovní poukaz na 10.000 eur, nejdražší "platinový" na 26.000. Největší zájem je prý o "platinové" poukazy, jež předpokládají ubytování ve dvoupatrové kajutě a vířivou vanou na balkóně.

Pořídili si je mimo jiné gubernátoři Saratovské oblasti Dmitrij Ajackov a Krasnojarského kraje Alexandr Chloponin, poslanci Gennadij Rajkov, Artur Čilingarov a Nikolaj Charitonov, či ministr zemědělství Alexej Gordějev.

Kromě Chloponina nikdo z nich nikdy nepodnikal a není jasné, jak si to mohou dovolit. Komunista Charitonov ovšem uvedl, že mu místo na lodi nabídl olympijský výbor a že on nikomu neplatil ani kopějku.

Domnívá se ale, že si to zasloužil, neboť pro ruský sport hodně udělal, když pracoval jako ředitel zemědělského družstva na Sibiři. Také Ajackov tvrdí, že nabídku dostal od Ťagačova a že jede zdarma.

V "Ruském domě", kterým se přepychová nizozemská loď Westerdam stane v době olympiády, budou bydlet také manželky ruských činitelů. Na rodinu tak výlet na olympiádu přijde na 52.000 eur (asi 1,7 milionu korun).

List Nězavisimaja gazeta se pozastavil nad tím, kde státní úředníci, poslanci a funkcionáři, kteří nejsou čestnými hosty a měli by si pobyt na lodi platit sami, vzali takové peníze.

Ze svých dosavadních platů by většina z nich musela na cestu do Řecka šetřit alespoň patnáct let. I tak by jim příjmy, které deklarovali v době voleb, nestačily ani na "stříbrný" palubní lístek. Ťagačov však uvedl, že se nestará o to, kdo za ně platí.

To, že "sborná" ruských činovníků si pronajala luxusní loď s koncertními síněmi, kasinem, bazény, tenisovými kurty a umělým golfovým hřištěm, se provalilo náhodou.

Nechtě to prý prozradil šéf společnosti MIBS Travel Marcus Sheopanis, který prodává místa na lodi. Propagoval totiž výhodnou cestu, při které si cestující mohou "výhodně rozšířit sféru svých kontaktů".

Autoři: ,

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Severní a Jižní Korea se budou společně ucházet o pořádání OH 2032

Ministři sportu Jižní (vpravo) a Severní Koreje se dohodli na společné...

Jižní Korea a KLDR chtějí podat společnou kandidaturu na pořádání olympijské her v roce 2032....

Kandidatura Calgary na zimní hry 2026 žije, rozhodne se v referendu

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Kandidatura Calgary na pořádání zimních olympijských her v roce 2026 stále žije. Městská rada ve...

Najdete na iDNES.cz