Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruští medailisté nemusí danit odměny

4 2000
M o s k v a - Ruští sportovci, kteří na olympijských hrách v Sydney získali přes 170 medailí, nebudou platit daň z částky, kterou za svou výhru získají. Ministerstvo pro daně a jejich výběr dnes oznámilo, že tuto výhodu budou mít poprvé v dějinách sovětského a ruského sportu. Podle Agentury finanční informace (AFI) v lednu vstoupil v platnost doplněk k daňovému zákonu, podle něhož se peněžní ekvivalent sportovních odměn získaných sportovci na mistrovstvích a při soutěžích v Rusku, a také v rámci vystupování ruské sborné v Evropě, ve světě i na Olympijských hrách nezdaňuje nezávisle na jeho výši.

Všichni ruští sportovci by měli obdržet peníze až po návratu do vlasti. Australské úřady proto nebudou tyto prostředky zdaňovat. Podle zákona by přitom sportovci museli zaplatit daň v Austrálii, kdyby jim peníze byly vyplaceny na území země, jež byla hostitelkou olympiády. Ruští sportovci ovšem doma nedostanou dolary, ale ekvivalent získané částky v rublech.

Za každou zlatou medaili stát zaplatí ruským sportovcům částku v rublech ekvivalentní 50.000 dolarů. Za stříbrnou to pak bude ekvivalent 20.000 dolarů a za bronzovou 10.000. Od daní budou osvobozeny také peníze sponzorů, kteří chtějí na odměny sportovců přispět. Ministerstvo se přitom obává, že některé organizace se tak budou snažit legalizovat své prostředky prostřednictvím sponzorských výplat. Slibuje ale přísné kontroly.

Deník Vědomosti napsal, že díky novému zákonu může vzniknout pochybný "byznys", kdy se některé firmy budou snažit prostřednictvím sportovců legalizovat své příjmy. "Nikdo nezabrání žádné firmě, aby zaplatila olympijskému vítězi prémii ve výši několika miliónů dolarů a legalizovala tak své peníze, aniž zaplatí nějakou daň," uvedl list s tím, že sportovci tak mohou v Rusku založit "daňový ráj".

Rusko se na olympijských hrách umístilo jako druhé po USA v počtu získaných medailí. Podle tisku tak znovu potvrdilo status "sportovní velmoci". Pozorovatelé nicméně upozorňují, že jde patrně o poslední olympiádu, kdy Rusko takto uspělo. Zdůrazňují, že kvalitní ruští sportovci stále častěji odcházejí na Západ a "stará garda" už není "příliš spolehlivá". Připomínají relativní neúspěch trojnásobného olympijského vítěze Alexandra Karelina, plavce Alexandra Popova i vzpěrače Andrej Čemerkina.

"Ruský sport zatím nemá peníze na to, aby byl nejlepší na světě. Rusko ale potvrdilo, že je velikým sportovním státem," uvedl deník Segodňa.       

Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz