Doporučujeme

PODRUHÉ ZLATÝ. Americký rodák Vic Wild získal pro Rusko dvě zlaté medaile v...

PODRUHÉ ZLATÝ. Americký rodák Vic Wild získal pro Rusko dvě zlaté medaile v závodech snowboardistů. | foto: Reuters

Pět z deseti zlatých medailí pro Rusko získali cizí rodáci An a Wild

• 47
Ve Vancouveru před čtyřmi lety získlali ruští sportovci jen tři zlaté medaile, teď v Soči už mají více než trojnásobek. O polovinu z deseti zlatých triumfů se však postarali dva muži narození v zahraničí. Korejský rodák Viktor An vyhrál byl třikrát první v shorttracku a Vic Wild narozený v USA vyhrál dva závody snowboardistů.

Před sobotním večerem a nedělním finišem je ve hře posledních sedm sad olympijských medailí a boj o nejúspěšnější výpravu ZOH vrcholí.

Norové mají 11 zlatých medailí, Rusové deset, Kanada a USA po devíti, v pořadí podle absolutního počtu cenných kovů se dokonce Rusko a USA s 27 úspěchy dělí. (Kompletní přehled medailí ZDE)

A teď se podívejme na jména, která ovlivňují jazýčky na citlivých vahách poměřujících olympijské klenoty.

Třikrát zlatý Viktor An

EUFORIE VÍTĚZE. Ruský rychlobruslař jihokorejského původu Viktor An právě...

Ruský reprezentant v rychlobruslení na krátké dráze Viktor An získal v Turíně 2006 pod rodným jménem An Hjon-so tři zlaté medaile pro Jižní Koreu. Po zranění se nedostal do nominace na další hry do Vancouveru a rodnou zemi opustil.

Přetahovali se o něj Američané s Ruskem, An si vybral zemi pořadatelů dalších her. V ruských barvách vyhrál závody na 500 m, 1 000 m a byl ve vítězné štafetě.

Po posledním závodě se kolem jeho "přestupu" strhla nepříjemná debata (více ZDE).

Dvakrát zlatý Vic Wild

Další dvě zlata v souboji velmocí přenesl na ruskou stranu snowboardista Vic Wild. Sedmadvacetiletý rodák z amerického státu Washington vyhrál obě "alpské" disciplíny ve svém sportu: paralelní slalom i paralelní obří slalom.

"Cítil jsem obrovskou výhodu domácího prostředí. Lidi, které jsem nikdy neviděl, mě podporovali a ohromně mi fandili," uvedl Wild, jenž získal ruské občanství po sňatku se snowboardistkou Aljonou Zavarzinovou.

V USA cítil, že nebude mít tolik podpory potřebné k prosazení ve špičce. "Nebylo to tak, že bych měl možnosti ve Státech a já dal přednost Rusku. Prostě jsem neměl na výběr," dodal snowboardista, jehož si ruští fanoušci překřtili na "Viťu".

Jeho manželka, která získala ve středu v obřím slalomu bronz, vyšla v sobotu naprázdno. To však úspěšnému manželskému páru vadit nemuselo. Díky celkové odměně 9,7 milionu rublů (zhruba 5,5 milionu korun) se budou moci přestěhovat z garsonky, v níž se tísní v Moskvě.

Ruská zlata pro jiné výpravy: Podladtchikov a Kuzminová

Sportovci narození v Rusku také obstarali zlaté medaile pro jiné výpravy. Snowboardista Iouri Podladtchikov se narodil v Moskvě, ale závod na U-rampě vyhrál ve švýcarských barvách.

Jedinou slovenskou medaili ze Soči získala Anastasia Kuzminová. Rodačka z ruské Ťumeně vyhrála biatlonový sprint, což se jí povedlo také o čtyři roky dříve ve Vancouveru.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.