Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět z deseti zlatých medailí pro Rusko získali cizí rodáci An a Wild

PODRUHÉ ZLATÝ. Americký rodák Vic Wild získal pro Rusko dvě zlaté medaile v závodech snowboardistů. | foto: Reuters

22 2014
Ve Vancouveru před čtyřmi lety získlali ruští sportovci jen tři zlaté medaile, teď v Soči už mají více než trojnásobek. O polovinu z deseti zlatých triumfů se však postarali dva muži narození v zahraničí. Korejský rodák Viktor An vyhrál byl třikrát první v shorttracku a Vic Wild narozený v USA vyhrál dva závody snowboardistů.

Před sobotním večerem a nedělním finišem je ve hře posledních sedm sad olympijských medailí a boj o nejúspěšnější výpravu ZOH vrcholí.

Norové mají 11 zlatých medailí, Rusové deset, Kanada a USA po devíti, v pořadí podle absolutního počtu cenných kovů se dokonce Rusko a USA s 27 úspěchy dělí. (Kompletní přehled medailí ZDE)

A teď se podívejme na jména, která ovlivňují jazýčky na citlivých vahách poměřujících olympijské klenoty.

Třikrát zlatý Viktor An

EUFORIE VÍTĚZE. Ruský rychlobruslař jihokorejského původu Viktor An právě...

Ruský reprezentant v rychlobruslení na krátké dráze Viktor An získal v Turíně 2006 pod rodným jménem An Hjon-so tři zlaté medaile pro Jižní Koreu. Po zranění se nedostal do nominace na další hry do Vancouveru a rodnou zemi opustil.

Přetahovali se o něj Američané s Ruskem, An si vybral zemi pořadatelů dalších her. V ruských barvách vyhrál závody na 500 m, 1 000 m a byl ve vítězné štafetě.

Po posledním závodě se kolem jeho "přestupu" strhla nepříjemná debata (více ZDE).

Dvakrát zlatý Vic Wild

Další dvě zlata v souboji velmocí přenesl na ruskou stranu snowboardista Vic Wild. Sedmadvacetiletý rodák z amerického státu Washington vyhrál obě "alpské" disciplíny ve svém sportu: paralelní slalom i paralelní obří slalom.

"Cítil jsem obrovskou výhodu domácího prostředí. Lidi, které jsem nikdy neviděl, mě podporovali a ohromně mi fandili," uvedl Wild, jenž získal ruské občanství po sňatku se snowboardistkou Aljonou Zavarzinovou.

V USA cítil, že nebude mít tolik podpory potřebné k prosazení ve špičce. "Nebylo to tak, že bych měl možnosti ve Státech a já dal přednost Rusku. Prostě jsem neměl na výběr," dodal snowboardista, jehož si ruští fanoušci překřtili na "Viťu".

Jeho manželka, která získala ve středu v obřím slalomu bronz, vyšla v sobotu naprázdno. To však úspěšnému manželskému páru vadit nemuselo. Díky celkové odměně 9,7 milionu rublů (zhruba 5,5 milionu korun) se budou moci přestěhovat z garsonky, v níž se tísní v Moskvě.

Ruská zlata pro jiné výpravy: Podladtchikov a Kuzminová

Sportovci narození v Rusku také obstarali zlaté medaile pro jiné výpravy. Snowboardista Iouri Podladtchikov se narodil v Moskvě, ale závod na U-rampě vyhrál ve švýcarských barvách.

Jedinou slovenskou medaili ze Soči získala Anastasia Kuzminová. Rodačka z ruské Ťumeně vyhrála biatlonový sprint, což se jí povedlo také o čtyři roky dříve ve Vancouveru.

Autoři: ,


Další z rubriky

Brečela jsem. Skoro po každém dojezdu, líčí Veronika Moravcová

ŠŤASTNÝ PÁR. Veronika Moravcová byla nepřehlédnutelná. Nejen kvůli svému...

VIDEO Nejhorší na biatlonu jsou nervy na střelnici. Hrozné pro závodníka, ale dost možná ještě horší pro...

V olympijské vesnici v Riu de Janeiro už vlaje česká vlajka

Čeští sportovci sledují slavnostní vyvěšení státní vlajky v olympijské vesnici.

VIDEO Více než padesát českých sportovců si nenechalo ujít tradiční slavnostní ceremoniál, během nějž...

Olympiáda v Soči má další rekord. Skončila nevídaným ziskem

MEZI KRUHY. Hry skončily, Olympijský park v Soči však stále žije.

Organizátoři zimních olympijských her v Soči dávají dohromady své účty. A podle předběžných údajů...Najdete na iDNES.cz