Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Růžička: Tenhle tým kapitána ani nepotřebuje

10 2006
Praha - Z mléčné mlhy, jež tají jméno kapitána českého hokejového výběru v Turíně, prosvítá alespoň jedna jistota. Kdyby byl českým koučem Vladimír Růžička, je tahle tajenka dávno odkrytá. "To jméno byste už znali," míní Růžička. "Ale to vůbec neznamená, že jiný trenér nemůže mít odlišný názor. Každý je strůjcem svého osudu," míní Růžička.

Máte svůj tip, kdo z českého olympijského týmu by měl nosit na dresu kapitánské céčko?
Nemám. A myslím, že je to úplně jedno.

To je ta funkce tak nedůležitá?
Já nevím... Tihle hráči snad kapitána ani nepotřebují. Všichni moc dobře vědí, proč do Turína jedou. Chtějí úspěch, medaili. A všechno jsou to skvělí hokejisté.

Ale někdo kapitánem bude. Zkuste, prosím, srovnat ty největší kandidáty. Kdo z nich je nejvhodnější typ? Výborný, Kubina, Lang...
Netlačte mě k tomu. Nechme to na trenéru Hadamczikovi. Tyhle spekulace jsou k ničemu. Mužstvo potřebuje klid. Důležitý bude týmový úspěch, nikoliv ten, kdo bude nosit na hrudi céčko.

Před loňským světovým šampionátem ve Vídni jste jako reprezentační trenér určil kapitánem Davida Výborného. Proč?
Já to tak chtěl a hráči Davida respektovali. Nikdy nevynechal důležitou akci s nároďákem, je to skvělý hokejista. Být kapitánem si rozhodně zasloužil.

Přesto vaše první úvaha směřovala k Pavlu Kubinovi. Až poté, co došlo k jeho průšvihu v extraligovém semifinále, jste názor změnil. Nebo musel změnit?
Kubina byl ve hře. Víc to už nechci komentovat. Nevracejme se pořád do minulosti.

Ani do zlatého Nagana? Tam jste byl právě vy kapitánem českého týmu a váš proslov v kabině po první třetině čtvrtfinále s Američany je už legendou.
Ono se toho napovídalo hodně. V kabině bylo hodně zkušených hráčů a každý si řekl své.

Vzpomínáte, kdy vám v Naganu jako kapitánovi bylo nejhůř?
Všechno bylo v pohodě, na nic problematického si nevzpomínám. O tom, že tu funkci budu dělat, rozhodl Ivan Hlinka. A jeho rozhodnutí všichni respektovali.

Jako šéf kabiny jste měl právo seřvat třeba i Jaromíra Jágra. Elitní hvězdu, která vyžaduje zvláštní přístup.
Jistě, k určitým hráčům musíte přistupovat jinak, je to o psychologii. Ale to je spíš na trenérovi. Především on musí vědět, kdy je potřeba zvýšit hlas.

Je podle vás dobře, že trenér Hadamczik jméno vůdce pro Turín do poslední chvíle tají? Vždyť právě proto novináři vyzvídají a probírají různé varianty.
Je to rozhodnutí pana Hadamczika a má na něj právo. On nese zodpovědnost. A je úplně jedno, že já bych se zachoval jinak.

Chystáte se hokejový turnaj sledovat na vlastní oči?
Jistě. Do Turína vyrazím okolo 20. února. Chci si hokej užít. I jako fanoušek českého týmu. Doufám, že bude co slavit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze