Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Rychlobruslaře na olympijských hrách trápí kvalita ledu na jejich oválu

STÍHÁNÍ. Rychlobruslařky uhánějí po ledové ploše při závodu na 500 metrů. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

18 2010
Richmond (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Co se stane, když nejlepší rychlobruslařku postavíte na nejkvalitněji připravený led? "Pak jedu, kouč mi hlásí časy a já si říkám: To není možné, jak mi to jde! Jsem potom tak nadšená, že bych jezdila třeba dvacet kol v kuse a vůbec by mi to nevadilo," líčí Martina Sáblíková.

Což se jí však na vancouverské olympiádě přihodit nemůže. Zdejší led je průšvih. Rolby z něj vytvářejí "bramborové" pole.

Alchymii, jakou bývá výroba pořádného rychlobruslařského ledu, tu zjevně neovládají. Závod na 3 000 metrů žen se o čtvrt hodiny natáhl kvůli louži u cíle. Načež skandálem skončilo klání na 500 metrů mužů. "Nic takového jsem v životě neviděla," říkala i Sáblíková.

Obě (čili všechny) rolby v hale vypověděly poslušnost a zanechávaly za sebou obrovské kaluže. "Navíc rolby jako by předtím jely po betonu, dělaly obrovské rýhy," líčí kouč Petr Novák.

Sáblíková si nechápavě prohlížela, co rolby na ledu napáchaly: "Vroubky přes celý ovál. Ani když jsme jezdili na rybnících, nebylo to tak hrozně vroubkovaté."

V polovině byl závod na hodinu a půl přerušen! Koncentrace rychlobruslařů dostala facku, někteří trenéři se dožadovali anulování výsledků. Budiž chaos. Gradace bitvy o zlato se vytratila.

Jelikož místní rolby selhaly, organizátoři v úterý dopravili do haly další, až z 1 000 kilometrů vzdáleného Calgary. "Copak ji nemohli mít připravenou někde v garáži?" čílil se Arie Koops, šéf Nizozemců.

Led se nesmí trhat

Ani sebedokonalejší rolby by však už nezměnily fakt, že vancouverský led se už předtím nepovedl. "Rovnou hladinu nemá. Je těžký a pomalý," říká Novák.

Nizozemci naopak na svůj vycizelovaný led v heerenveenském svatostánku nedají dopustit. Tam se skládá ze čtyř vrstev a je silný 5 centimetrů. Dva metry nad dráhou udržují technici stálou teplotu 16 stupňů, u stropu arény 23 stupňů.

"Led musí být houževnatý. Klimatizace je klíčová. Kde není dobrá, struktura ledu se v zatáčkách trhá a štěpí. Z čehož pramení horší časy i úrazy," říká Novák. Pády pak končí i rozraženou lebkou či zlomeninami.

Sprinteři vyžadují měkčí led než vytrvalci. Proto měl při závodě na 3 000 metrů teplotu minus 9 a při úterní pětistovce jen minus 7.

"Sprinteři si totiž brousí brusle pod jiným úhlem, a pokud není led dostatečně měkký, tak se s nimi v té rychlosti utrhává." Nezapomeňte, ženou se po něm rychlostí přes 50 km/h, rychleji než auta ve městě.

Rekord na šedivém ledu

Kde mají nejlepší rychlobruslařský led? "V norském Hamaru," soudí Novák. Ovšem pozor, nejlepší neznamená nejrychlejší. Světové rekordy se zajíždějí výhradně na vysokohorských drahách v Salt Lake City a Calgary. Řídký vzduch tady ukrajuje celé vteřiny z výkonů, které závodníci předvádějí v nížinách.

"Na trojce to dělá až 5 vteřin," spočítá Novák. Sáblíková ví, o čem mluví: "Dělám tam všechno stejně jako na jiných drahách, ale pak Petr zmáčkne stopky a já si říkám: To si dělá srandu, tak rychlé časy."

Přesto, když si jela v Salt Lake City před třemi lety pro světový titul i rekord na 5 000 metrů, led už
po úpravě šedl a stárl. "Jinak by jela jako první žena v historii pětku pod 6:40."

Kanaďanka Klassenová v Calgary 2006 překonala hned dva světové rekordy, pak objala všechny techniky, kteří se starali o led, a děkovala jim: "Skvělá práce, chlapci."

Rolbařům v olympijské hale v Richmondu letos nikdo nic takového neřekne. Jsou terčem posměchu.

Co se nepovedlo

trable ve Vancouveru

1. Sáňkařský tobogan
Stavitelé ho vyprojektovali na výrazně vyšší rychlost, než požadovala mezinárodní federace FIL. Následky byly tragické: Gruzínec Kumaritašvili přelétl běžné bariéry a přišel o život. Jeho smrt poznamenala celý následující průběh her.

2. Počasí
Jistě, to organizátoři neovlivní. Prší, kde nemá, a sněží, kdy nemá. Ve Vancouveru prožívají nejteplejší zimu v 21. století a olympiáda trpí. Především z programu sjezdařů se už mezitím stal trhací kalendář.

3. Rychlobruslařský led
Závod mužů na 500 metrů musel být na hodinu a půl přerušen kvůli zdevastovanému ledu. Přijede na něj rolba a z ledu je "rybník". Přijede druhá a na ledu jsou drážky. Třetí rolba nebyla k mání, museli ji dodat až z Calgary.

4. Biatlonový skandál
To historie nepamatuje. Rozhodčí vypouštěli biatlonisty do stíhacího závodu v naprosto nesprávných odstupech, z celého závodu se stala fraška. Naštěstí neovlivnili boj na medailových postech. (další informace zde)

5. Diváci na soutěžích
Organizátoři nestíhají odbavovat autobusy či provádět bezpečnostní kontroly u vstupu. Davy diváků tak trčí před areály, zatímco se uvnitř už závodí.

6. Autobusy
Koho napadlo angažovat autobusy, které ani nevyjedou na Cypřišovou horu a zkolabují uprostřed cesty?

7. Logistika ve Whistleru
Cestovat z Vancouveru do Whistler Olympic Parku se dvěma přestupy celkem tři a půl hodiny, když jde o 120 kilometrů, to je jeden z vrcholných nesmyslů her.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze