Rychlobruslaři udělali na koleně zázrak

12 2006
Brno - Ačkoli nemají domácí dráhu, patří čeští rychlobruslaři mezi světovou špičku. Martina Sáblíková je držitelkou juniorských světových rekordů, její kolegyně Andrea Jirků má mezinárodní limit pro zimní olympijské hry v Turíně. Kdo za tím stojí? Trenér Petr Novák, český rychlobruslařský fanatik.

Prvních trenérských úspěchů dosáhl Novák v osmdesátých letech, kdy svého svěřence ze Svratky Jiřího Kyncla přivedl ve skromných podmínkách až do finálového závodu na olympijských hrách 1988 v Calgary.

A před osmi lety našel Novák na Českomoravské vysočině další naději. Do jeho skupiny začala docházet na tréninky tehdy desetiletá Martina Sáblíková.

Přirozený talent Novák dovedl až do čela světových rekordních tabulek. Sáblíková drží juniorské světové rekordy na 3000 i 5000 metrů, přitom ještě před rokem jezdila na tříkilometrové trati o více než dvacet sekund pomaleji.

Trenér plánuje světové rekordy

Nyní Novák plánuje útok na světové rekordy v ženské kategorii, na dlouhých tratích by se to mohlo Sáblíkové povést na březnovém mistrovství světa v Calgary. 

"Oproti soupeřkám jsme bohužel na ledě o polovinu času méně a zoufale bojujeme s finančními prostředky. Změnili jsme systém tréninků, v tom jsem vsadil na jednu kartu. Martina mi věřila a risk vyšel," řekl Novák.

Změna tréninků se neprojevila pouze u Sáblíkové, ale i u dalších rychlobruslařů ze skupiny. K Sáblíkové postupně trenér přibral i další talenty z Vysočiny, především Andreu Jirků, která rovněž splnila mezinárodní limit na olympijské hry v Turíně.

Dalšími členy skupiny jsou Zdeněk Haselberger, Pavel Kulma a také Milan Sáblík, mladší bratr Martiny. Vedle Sáblíkové a Jirků je momentálně na světové úrovni ještě další český rychlobruslař Miroslav Vtípil, jenž dlouhodobě trénuje v Nizozemsku.

Novák při přípravě využívá nejen zkušeností z tréninků s Kynclem, ale také svých zahraničních kontaktů. Při soustředěních v Itálii, Rakousku, Německu i Nizozemsku však česká rychlobruslařská skupinka žije oproti svým soupeřům velice skromně.

Podmínky? Amatérské

"Moje podmínky jsou proto pořád spíše amatérské. Ale je v tom ohromné kouzlo, neboť dokážu konkurovat i závodnicím z těch zemí, které mají všechno placené," řekla Sáblíková.

Nedostatek peněz pocítila hned na začátku sezony. Celé dva týdny před úvodními Světovými poháry v Calgary a v Salt Lake City nebyla na ledě. "Neměli jsme peníze na zahraniční přípravu a u nás rychlobruslařská dráha nikde není," řekl Novák. Pak se situace zlepšila a rychlobruslaři peníze na další přípravu přece sehnali.

Rychlobruslařský svaz hospodaří s rozpočtem 1,5 milionu korun na rok. Soustředění v Calgary, kde závodníci trénují se světovou špičkou, stojí kolem 150 000 korun na hlavu. Taková investice se ale většinou rychle projeví, o čemž svědčí i výsledky Sáblíkové v letošní sezoně.

"Sponzory sháníme velmi obtížně, neboť v zahraničí o nás vědí díky výborným výsledkům více než doma. Závodníci si na svůj sport sami doplácejí," uvedl předseda svazu Ladislav Peška.

Autoři: ,


Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Další z rubriky

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...Najdete na iDNES.cz