Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlobruslařka má i medaili z letních her

24 2002
Salt Lake City - Kanaďanka Clara Hughesová se v sobotu stala čtvrtou sportovkyní, jíž se podařilo získat olympijskou medaili na zimních i letních hrách. V Salt Lake City vybojovala bronz v rychlobruslařském závodu na 5000 metrů, který přidá do sbírky vedle dvou kovů stejné hodnoty ze silničního závodu a cyklistické časovky v Atlantě. Devětadvacetiletá Hughesová přiznala, že ostré brusle jí učarovaly více než kolo. "Ty dvě olympiády, na kterých jsem byla jako cyklistka, sloužily spíš jako trénink, abych si mohla splnit dávný sen a startovat na hrách jako rychlobruslařka," řekla před sobotní finálovou účastí, z níž vytěžila třetí místo.

Jediným sportovcem, který dokázal vyhrát olympijské zlato v zimě i v létě, je Američan Eddie Eagan. V roce 1920 v Antverpách vyhrál soutěž lehkovážných boxerů, o dvanáct let později v Lake Placid byl členem vítězné posádky čtyřbobu.

Další vlastník rozdílných medailí z OH je Jacob Tullin Thams z Norska, zlatý ze skoků na lyžích na velkém můstku v roce 1924 a stříbrný z jachtinku v roce 1936. Christa Ludingová-Rothenburgerová z bývalé Německé demokratické republiky zase vyhrála olympijský závod na 500 metrů v rychlobruslení v zimě 1984 a čtyři roky nato v Soulu skončila druhá mezi cyklistkami ve sprintu.

Z českých sportovců patří mezi podobné obojživelníky například Kateřina Neumannová a Kateřina Hanušová. Obě v Salt Lake City závodily v běhu na lyžích a na LOH 1996 v Atlantě jely na horském kole.

Autor:


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz