Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

147, 146, ... Olympiáda už je blízko, Sáblíková si počítá dny

DOMA SE MOC NEOHŘEJE. Nejslavnější česká rychlobruslařka Martina Sáblíková má před olympijskými hrami v Soči 2014 na hrbě pořádně těžký úkol: obhájit dvě zlaté a jednu bronzovou medaili. Nyní už se pilně připravuje, doma tedy moc času nestráví. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

12 2013
Jsou tací sportovci, kteří ač na prestižním šampionátu mohou závodit, odmítnou. Jedním z příkladů je 26letá rychlobruslařka a dvojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková. Rodačka z Nového Města na Moravě se do konce tohoto týdne rozhodne, zda pojede na cyklistickém mistrovství světa 2013 ve Florencii, kam byla nominovaná.

Důvod, proč nechce jet? Dějiště v Itálii není kopcovité, a to Sáblíkové, která 147 dní před startem přemýšlí nad olympiádou, kde pojede na bruslích, a která má na kole ráda kopce, nevyhovuje. Šance na top deset by tedy nejspíš nebyla.

Podle slov trenéra Nováka to vypadá, že se v Itálii nepředstavíte.
Přikláním se k tomu taky, že nepojedu. Časovka je celou dobu na rovině... Sice mi letos na republice vyšla, ale já teď už trénuji převážně jen v horách na horském kole. A kvůli tomu, že není čas trénovat na silnici, tak ty kilometry na rovině nemám příležitost najet.

Příprava v horách tedy vyloženě směřuje k olympiádě v Soči?
Dá se to tak říct. Silniční kolo už mám jen okrajově. Většinu času trávím v terénu. Přeci jen už to je necelých 150 dní a já už nechci myslet na nic jiného. Olympiáda je něco, co se koná jednou za čtyři roky, a pro mě je hodně důležitá.

To je pochopitelné. Mimochodem, na dny jste přesná.
Já si každý den píši tréninkový deník. A jak mi ty dny ubývají, tak sleduji, jak se to rychle blíží.

A co s vámi ta rychlost času dělá? Už jste nervózní?
I když je příprava v plném proudu, tak zatím ještě ne. Možná se to projeví, až vstoupím na led. Do té doby to bude všechno v pohodě.

Brusle obujete měsíc před startem světového poháru, tedy 2. října. Nastoupíte do všech dílů SP?
Uvidím podle zdravotního stavu. Ale samozřejmě všechny časy, které jsou ve světových pohárech, tak se berou jako kvalifikační, takže se budu určitě snažit, abych jela ve všech a abych je odjela co nejlépe. Tím bych si taky zajistila souboje se soupeřkami v posledních skupinách - je to zhruba posledních deset lidí. Chci mít ty nejlepší rychlobruslařky v kontaktu.

Kromě dvou zlatých medailí na OH už budete také poosmé obhajovat celkové vítězství ve světovém poháru. Bude to pro vás jedna z priorit, nebo letos prostě všechno podřídíte jen Soči?
(usmívá se) No v každém případě to bude hodně zajímavé, jak už to obhajuji poosmé… Já můžu říct, že pokud to ve světovém poháru - a že je ceněný - půjde, tak se o to budu snažit. Nechám tam vše.

Sedmkrát v jedné disciplíně jste vyhrála jen vy...
... takže budu překonávat jen sama sebe. Ale to je pro mě taky motivace. (usmívá se)

Pokud definitivně zatrhnete účast na MS v kolech, váš příští ostřejší závod bude až v rámci SP v rychlobruslení?
No, jakmile budu na ledě, tak pojedu nějaký kontrolní závod, abych byla v obraze, jakou mám formu. To bude ještě před startem světového poháru.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze