Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nahulím to tam a uvidíme, plánoval Fuksa do finále. A zbyla jen lítost

17 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Špatná interpretace pravidel. Tenhle stručný vzkaz od rozhodčích vzal Martinu Fuksovi naději na olympijské finále kanoistického sprintu. Zbyla jen lítost a v novinářských záznamech rozhovor, který vlastně vůbec neměl vzniknout. Přečtěte si, o čem mluvil Martin Fuksa, když se cítil být finalistou.

Sledoval jste další semifinálové jízdy?
Nesledoval, byl jsem se vyjet.

Kdy jste zjistil, že postupujete do finále A?
Když jsem přišel do stanu a všichni mi gratulovali, že jsem ve finále.

Měl jste z jízdy dobrý pocit?
Určitě lepší než v rozjížďce. Stejně jako na kilometru jsem jel semifinále mnohem líp. Bohužel, v cíli jsem lehce vypadával. Měl jsem i na Číňana, ale to není důležité. Důležité je, že jsem ve finále A a můžu znovu bojovat o medaile.

Může vás vydřený postup povzbudit?
Na dvoustovce je mi jedno, jestli jste se tam dostal tak, nebo tak. Být ve finále na dvoustovce pro mě znamená hrozně moc. Je to skvělý pocit. Vím, že na dvoustovce se může stát cokoli, takže je mi jedno, jakou mám dráhu a jestli jsem, nebo nejsem favorit. Nejsem a to je pro mě výhoda.

Berete finále dvoustovky jako bonus?
Těžko říct. Všechno, co jedu, jezdím nejkvalitněji, jak umím. Není to bonus, zasloužím si to za to, co všechno pro sport dělám.

Jak jste zapomínal na šesté místo na kilometru?
Mrzí mě to doteď. Olympiáda je jednou za čtyři roky. A mrzet mě to ještě bude. Ale postupem času si třeba uvědomím, že šesté místo na olympiádě není špatné. Chtěl jsem víc.

Dodá vám to další motivaci?
Vůbec ne. Nepotřebuju motivaci. Dělám to rád, mám to rád a budu to dělat dál naplno pořád. Medaili z olympiády budu chtít někdy vybojovat, nejlíp hned ve čtvrtek.

Před závody na kilometr jste tvrdil, že vás překvapilo, jak jste vůbec nebyl nervózní. Teď ano?
Vůbec. Odjel jsem si svoji trať, dvoustovka není top. Borci jsou trošku jinde než já, oni se na to soustředí. Já jsem tady na koni, oni jsou nervózní a oni si o mě můžou říkat: On jezdí kilometr a je přitom celkem rychlej i na dvoustovku. Můžou mít ze mě spíš vítr. Já z nich vítr nemám. Vím, že jsou rychlý a chci je porazit.

Závodíte už třetí den v řadě, kolik máte sil?
Na rozdávání. Trénuji celý rok a tady to není zas tak náročné. Jsem na vodě dopoledne, odpoledne mám dost času na regeneraci, chodím brzo spát. Síly určitě budou.

Jak berete dvoustovku?
Teď to beru, že jsem ve finále na olympiádě stejně jako na kilometru. Dvoustovka je jednodušší v tom, že nepřemýšlíte o ničem, prostě jedete od začátku do konce naplno. Loď kopnete do cíle, abyste tam byl o maličko rychleji, podíváte se okolo sebe a ani nevíte, jak jste dopadl. Nahulím to co nejvíc a uvidím, jak dopadnu.

Teď už Martin Fuksa ví, že nic v boji o medaile „nenahulí“. Jury ho dodatečně ze startovní listiny A-finále vyřadila s vysvětlením, že došlo k chybě při výkladu pravidel. Fuksovo jméno nemělo mezi postupujícími nikdy figurovat.

Česká výprava marně protestovala. Jury připustila, že na mistrovství světa či Evropy by pro Fuksu připravila dodatečnou devátou dráhu a počet finalistů rozšířila, ale na OH by prý šlo o nebezpečný precedens.

„Samozřejmě mě to mrzí. Ale chtěl bych poděkovat týmu, že za mě tak bojoval,“ vzkázal Martin Fuksa, který nakonec ve čtvrtek nastoupí jen do finále B.Další z rubriky

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....Najdete na iDNES.cz