Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Veslaře střídají na kanále kanoisté. I my chceme zlato, burcuje Radoň

STŘÍDÁNÍ. Veslaře na kanále v Eton Dorney vystřídají rychlostní kanoisté. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

6 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Veslařská výprava si z olympiády odvezla zlatou a stříbrnou. Od úterka je na kanálu v Eton Dorney vystřídají rychlostní kanoisté. Navážou na úspěchy svých předchůdců?

Kanoisté nepatří k tak velkým favoritům na stupně vítězů jako skifaři Miroslava Knapková a Ondřej Synek. Přesto rozhodně nejsou bez šance.

"Až na dvě posádky by všichni ostatní mohli bojovat o medaile," prohlásil reprezentační trenér Martin Doktor. Ten je posledním rychlostním kanoistou, který získal pro Česko olympijskou medaili - z Atlanty 1996 má dvě zlaté.

Postupový klíč

Ze dvou rozjížděk K4 po pěti lodích postupují vítězové přímo do finále, ostatní musí absolvovat semifinále. Z něho se do finále kvalifikuje šest posádek. V kategorii C2 se jedou dvě rozjížďky po šesti lodích, vítězové postupují opět přímo do finále. Zbývajících deset lodí se rozdělí do dvou semifinále po pěti. Z každého postoupí první tři do finále.

Nyní je jeho úkolem připravit své svěřence tak, aby na jeho úspěch mohli navázat. Česko získalo na loňském mistrovství světa v maďarském Szegedu dvě účastnická místa - mužský čtyřkajak a deblkanoe mužů, obě na kilometrové trati.

První nastoupí v úterý v 10:35 hodin českého času na start rozjížďky čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba.

"Pokud chceme uspět, musíme porazit všechny. Taktika pro rozjížďku je jasná: Vyhrát, protože se chceme vyhnout semifinále, ušetřit si jeden start a síly pro finále," upozornil na postupový klíč háček Daniel Havel, který bude udávat tempo čtyřkajaku.

Se stejnou strategií nastoupí o devět minut později do své rozjížďky deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák.

"Taktika je jasná. Jet podle svého a v závěru všechny udolat, rozjížďku vyhrát a postoupit přímo do finále. Kdyby se to nezdařilo, tak každopádně projít do finále přes semifinále. Ale finále je náš první cíl k tomu hlavnímu, který jsme si vytyčili," naznačil háček Jaroslav Radoň, že Čechům jde o medaili.

Vždyť také poslední výsledky budí optimismus. Posádka čtyřkajaku zajela jedenáct dní před prvním olympijským startem při mistrovství republiky v Račicích druhý nejrychlejší čas v historii. A deblkanoisté se na červnovém šampionátu v Záhřebu stali mistry Evropy. 

Jenže konkurence je hodně nabitá. "Všech deset lodí má medailové ambice. Ale naše posádka je v pohodě, věří si," tvrdil Doktor. "Obě lodě chtějí placku, bylo by to absolutně super. Ale jsou to olympijské hry, vím, co to znamená pro psychiku závodníků a co všechno se může stát," připomíná Doktor. "Budu rád, když předvedou maximum. A když to k tomu cinkne, budu nadmíru spokojený."

Deblkanoisté ovšem nešetří sebevědomím - jejich hlavním cílem je zlatá olympijská medaile. "Na tom se nic nemění. Od toho neustupujeme," říkal bojovně Radoň. "Tušíme, že to bude těžké, neboť jde o olympijské hry, ostatní jsou nadupaní. Ale my jsme v pohodě a nikoho se nebojíme. Víme, že můžeme porazit každého."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze