Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fuksa ve finále A nebude. Špatná interpretace pravidel, píší pořadatelé

Český kanoista Martin Fuksa (první zprava) v semifinálové jízdě na 200 metrů. (17. srpna 2016) | foto: Reuters

17 2016
Více než dvě hodiny se český kanoista Martin Fuksa radoval z postupu do olympijského finále na 200 metrů, ale pak ze startovní listiny zmizel. „Špatná interpretace pravidel,“ oznámili organizátoři.

O co šlo? Při vyhodnocování výsledků semifinálových jízd opomněli pravidlo, že kromě přímo postupujících závodníků z prvních a druhých míst jdou dál i dva s nejlepším časem ze třetích příček.

Zpočátku kalkulovali jen s tím, že poslední dvě volné dráhy v medailovém klání obsadit kteříkoli dva závodníci s nejlepšími časy. Bez ohledu na umístění.

Kanoistická federace už vydala i startovní listinu A-finále s Fuksovým jménem v osmé dráze, jenže po dvou hodinách publikovala novou verzi. Tam už byl nasazen Ukrajinec Jurij Čeban, který skončil třetí ve třetím semifinále s časem o 28 setin pomalejším než měl Fuksa.

Den po nepovedeném útoku na medaili z kilometrové trati tak Martin Fuksa zažil další zklamání.

Protest neuspěl

Česká výprava protestovala proti vyřazení Fuksy z finále A. Po půl hodině přišla zamítavá odpověď s vysvětlením, že na MS či ME by závodník mohl do dodatečné deváté dráhy, ale na olympiádě by to byl nepřijatelný precedens. více

Přes dvě hodiny žil s tím, že pojede na 200metrové trati finále. Novinářům stačil odvyprávět své plány pro čtvrteční jízdu: „Nahulím to tam, kopnu loď do cíle a uvidíme, jak to dopadne.“

Teď nic z toho neplatí. „Postupová pravidla byla špatně interpretována,“ stojí ve stručné oficiální zprávě.

Martin Fuksa zajel dva úplně stejné časy. Na tisícinu sekundy. V rozjížďce i v semifinále mu naměřili čas 40,311.

Když ho po závěrečné semifinálové jízdě ho vyhlásili jako účastníka A-finále, už přijímal gratulace. „Po závodě jsem se byl vyjet a výsledky jsem nesledoval, ale když jsem přišel do stanu, tak mi všichni gratulovali, že jsem ve finále,“ vyprávěl Fuksa v době, kdy se ještě považoval za finalistu.

17.srpna 2016 v 18:05, příspěvek archivován: 17.srpna 2016 v 18:17

Další bizár v Riu. M. Fuksu vyhlásili jako postupujícího. Šťastně rozprávěl s reportéry. Ale podle opravených výsledků ho čeká jen finále B.

17.srpna 2016 v 18:29, příspěvek archivován: 17.srpna 2016 v 18:46

A tady důkaz: původní a nová startovní listina finále. pic.twitter.com/09SNMSw91E

Žaludeční a střevní potíže vzaly síly kajakáři Havlovi

V boji o postup do finále nebyl úspěšný deblkajak Daniel Havel, Jan Štěrba, který se ztrátou více jak dvou vteřin na postupové místo dojel na čtvrtém místě.

“Měl jsem v noci i ráno žaludeční a střevní potíže a bohužel mi to vzalo dost sil,“ svěřil se Daniel Havel. Rozjížďku o jediné postupové místo do finále proto kajakáři úplně vypustili a soustředili se na semifinále. “Od poloviny trati jsem byl úplně gumový, dnes to nešlo,“ dodal Havel.

„Když se Dan ráno probudil a po pěti minutách šel zvracet, tak jsem věděl, že na tom asi nebudeme úplně nejlíp,“ poznamenal Jan Štěrba.

Havel má potíže z jídla nebo z vody, prášky mu zklidnily žaludek, ale síly mu chyběly. Ve čtvrtek by měl jít do finále B a v dalších dnech má být důležitým článkem v posádce čtyřkajaku. Ten už půjde do závodů s medailovými ambicemi.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze