Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po rozjížďce zvládl i semifinále a Dostál v úterý pojede o medaili

Kajakář Josef Dostál během rozjížďky na olympijských hrách v Riu de Janieiru. | foto: Reuters

15 2016
Po Martinu Fuksovi postoupil do úterního finále i kajakář Josef Dostál. Nejprve suverénně zvládl svou druhou rozjížďku a z prvního místa postoupil do semifinále. V tom o hodinu později na laguně Rodrigo de Freitas dojel na čtvrtém místě a i on bude bojovat o medaile.

Nejprve s obrovským přehledem zvládl svůj první start na olympijských hrách v Riu tenhle obrovitý dvojnásobný mistr světa.

Kilometrovou trať v kategorii K1 rozjel nejlpomaleji ze všech, po 250 metrech byl na posledním, sedmém místě, které postup do semifinále nezaručovalo.

Že by tak rychlý konec nadějí?

Nebo je snad český kajakář zraněný?

Fotogalerie

Ne, on si s rozjížďkou jen pohrál po svém. V zelenobílých brýlích se totiž po polovině trati posunul na páté postupové místo. A pak dál zrychloval. Byl čtvrtý, třetí, druhý a stíhal i vedoucího Australana Stewarta.

Toho předstihl v poslední čtvrtině závodu a svou rozjížďku s přehledem vyhrál.

„Říkal jsem si, že to je jen rozjížďka a že nebudu muse jet naplno, když tam jsou slabší soupeři. Ale pak jsem si uvědomil, že je nás tu jenom pár a je to olympiáda. Všichni jedou krev, někdo vypadne a pojede domů. Tak jsem se sebral a zrychlil. Naštěstí z toho bylo první místo,“ vyprávěl.

O hodinu později Dostála čekalo semifinále.

Otázkou bylo, jestli zůstane tak suverénní. Tentokrát se nerozjížděl tak pomalu. Stejně jako v rozjížďce, i v semifinále jel v páté dráze a po prvních 250 metrech byl na čtvrté příčce. Ne, rozhodně se nešetřil.

„Dost to bolelo, ale na olympiádě to asi bolet má, a kolem 250 jsem si říkal: Ty bláho, to je asi... Fakt, měl jsem dost trudné myšlenky. Říkal jsem si: Teď, nebo nikdy,“ popisoval svou těžkou chvilku v semifinále.

Do vedení se dostal ruský kajakář Roman Anoškin, který svůj náskok s přibývajícími metry zvyšoval. O vítězi druhého semifinále bylo rozhodnuto, kdo ho ale do úterního finále doprovodí?

V posledních stovkách metrů zrychloval jak český kajakář, tak i Max Hoff z Německa a Slovák Peter Gelle ve vedlejších drahách. Čech se ale několikrát podíval doleva i doprava a svou čtvrtou příčku, která jako poslední zajišťovala postup, si nakonec pohlídal.

„Poslední padesátku jsem si to hlídal. A kdybych v závěru přidal, tak bych se na druhého dotáhl, ale čtvrté místo žádná ostuda není, třeba budu mít ve finále o to lepší dráhu,“ přeje si.

I ho tak v úterý čeká bitva o olympijské zlato.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze