Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Rychlostní kanoisté pojedou o medaile. Ve finále jsou dvě české lodě

Čeští kanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák (v modrém) krátce po startu kvalifikační jízdy (7. srpna 2012) | foto:  Dan Materna, MAFRA

7 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Čeští rychlostní kanoisté budou bojovat o olympijské medaile. Do čtvrtečního finále postoupil v závodě na 1 000 metrů čtyřkajak i Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem na stejné trati v kategorii C2.

Na olympijském kanále v Eton Dorney, kde v prvním týdnu her vylovili medaile skifaři Knapková se Synkem, mají šanci uspět i kanoisté. Čtyřkajak i deblkanoe postoupily do vytouženého finále.

Posádce ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba a unikl přímý postup možná o metr, špičku lodě. "Měli jsme za cíl postoupit z rozjížďky z prvního místa rovnou do finále, ale to se bohužel o desetinu nepovedlo," řekl Daniel Havel. "Ze semifinále nám stačilo postoupit z jakéhokoliv místa," dodal.

Češi od úvodních metrů své rozjížďky diktovali tempo a drželi se vepředu spolu s maďarskou lodí. Na mezičasech se střídaly obě posádky ve vedení. Maďaři zrychlili, a tak zkoušel zabrat i Dostál. Ve finiši však o kousek Češi podlehli. I když měli lepší čas než Slováci, museli bojovat v semifinále. Slováci totiž vyhráli první rozjížďku a postoupili do finále přímo.

Fotogalerie

"V rozjížďce jsme se vydali fakt hodně, ale v semifinále jsme věděli, že stačí předjet dvě lodě. Teď cítíme úlevu, že jsme ve finále. Zkoncentrujeme se, zítra odpočineme a ve čtvrtek na to vletíme. Bude to nový závod," řekl Jan Štěrba.

Na rozjížďku Češi rychle zapomněli a soustředili se na semifinále, kde se znovu drželi mezi nejlepšími, zkušeně si hlídali druhé místo.

Semifinále ovládli Australané a těsně před cílem o pár desetinek předjela Čechy také německá posádka. Český čtyřkajak přesto pohodlně postoupil.

Vývoj závodu ukázal, že by bývalo stačilo, aby v rozjížďkách pošetřili síly a soustředili se až na semifinále. "Byli jsme domluveni, že zkusíme jet naplno a nebudeme povolovat. Jedině, kdybychom hodně ztráceli, tak jsme měli v plánu do finiše se trochu šetřit," prozradil Josef Dostál. "Nebylo to tak markantní, tak jsme do toho hrábli a bojovali jsme. Bohužel to nevyšlo."

V první soutěžní den si však česká posádka potvrdila, že může mít medailové ambice. "V rozjížďkách jsme měli druhý nejlepší čas po Maďarech. Určitě na to máme a budeme chtít medaili získat," slíbil Lukáš Trefil.

Ze semifinále prošli také Radoň a Dvořák v deblkanoi

Také Radoň s Dvořákem v deblkanoi museli bojovat o postup až v semifinále, po přímé účasti ani nesahali. V jejich rozjížďce suverénní Němci Peter Kretschmer a Kurt Kuschela všem ujeli a česká dvojice dojela čtvrtá.

Nejen žíti, plouti je nutno

V Londýně na OH v roce 1948 vyhráli závod na deblkanoích Jan Brzák-Felix s Bohumilem Kudrnou. Dnešní posádka Radoň - Dvořák má na co navazovat... "Pořád mám v hlavě Felixův citát: Nejen žíti, plouti je nutno. On byl i z mého mateřského oddílu, kde je ten citát napsaný na zdi, a provází mě to celou olympiádou," říká Dvořák.

Češi ale v závěru viditelně šetřili síly na semifinále, což se jim vyplatilo. Byli tak nažhavení, že se nechali strhnout rychlejší reakcí soupeřů a vyrazili do závodu předčasně. Start se musel opakovat.

"Malinko jsme se lekli, protože druhý ulitý start by už znamenal diskvalifikaci," poznamenal Jaroslav Radoň.

Napodruhé bylo vše v pořádku a Radoň s Dvořákem vypálili znovu spolu s Brazilci nejlépe. Z boje o postup naprosto odpadli závodníci z Angoly. Dopředu se naopak protlačili Číňané. O třetí místo, které zajišťovalo finále, se prali ještě Brazilci a Kubánci.

Semifinále nakonec vyhráli o kousek před českou posádkou Mao-sing Chuang a Čchiang Li z Číny, postup uhájili před brazilskou lodí také Kubánci. "Finále je až za dva dny, tak je možná dobře, že dneska nebyl úplně top výkon. Do finále je ještě čas a může si to sednout," říká Filip Dvořák.

Rychlostní kanoistika - výsledky

Muži:
K4 1000 m:
Rozjížďka: 1. Maďarsko (Kammerer, Tóth, Kulifai, Paumann) 2:54,153, 2. ČR (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) 2:54,267.

Semifinále: 1. Austrálie (T. Smith, D. Smith, Stewart, Clear) 2:52,505, ...3. ČR (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) 2:53,984 - postoupili do finále.

C2 muži 1000 m:
Rozjížďka: 1. Kretschmer, Kuschela (Něm.) 3:34,435, ...4. Radoň, Dvořak (ČR) 3:38,711.

Semifinále: 1. Mao-sing Chuang, Čchiang Li (Čína) 3:37,746, 2. Radoň, Dvořák (ČR) 3:37,839 - postoupili do finále.

Najdete na iDNES.czmobilní verze