Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S Doktorem napochoduje Čechoaustralan

13 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES)Přivede spolu s vlajkonošem Martinem Doktorem českou výpravu na Olympijský stadion, přesto je mu souzeno zůstat v anonymitě. Je členem mnohatisícové armády australských dobrovolníků, kteří pomáhají organizovat hry, ale český původ mu pomohl získat váženější místo, než je hlídání brány či šoférování autobusu. Paul Stepanek se před 24 lety narodil jako Pavel Štěpánek, a tak si nechá říkat i od českých sportovců, se kterými pobývá v olympijské vesnici jako asistent štábu ČOV. Zítra prožije svůj okamžik slávy, ponese tabulku s nápisem CZECH REPUBLIC, a když příchod Čechů zaznamenají televizní kamery, ukáže se Paul před miliardou diváků na celém světě.

V kanceláři štábu můžete potkat i další Australany s česky znějícími jmény. John Galicek, Frank Vomacka, Tanja Kysa a Jana Mader jsou stejně jako Paul štábními asistenty, důležitější funkci má náčelník australských Sokolů Jerry Zahradka, ten je olympijským atašé.

Asistenti pomáhají všude, kde je třeba. Jezdí ke vstupní bráně vyzvedávat hosty, protože ti se ve vesnici nesmí pohybovat bez doprovodu někoho ze stálých obyvatel, objednávají dopravu na tréninky a starají se celou řadu věcí, při nichž je potřeba dobré znalosti zdejšího prostředí a především obou jazyků. Češtinu povětšinou opepří laskavým přízvukem, ale australskou angličtinu ovládají dokonale. Vždyť John Galicek žije v Sydney osmadvacet let, Frank Vomacka ještě déle. "Kvůli olympiádě jsem si vzal dovolenou. Jsme dobrovolníci a nic za tu práci nedostáváme, ale takovou příležitost k setkání s krajany jsem nemohl nechat ujít," říká šedesátník Vomacka.

Paul Stepanek, kterého přivedli do Austrálie rodiče jako čtyřletého, má mezi asistenty zvláštní postavení. "Pracuji pro český tým už osmnáct měsíců a pomáhal jsem s mnoha přípravami," vysvětluje. Právě to mu otevřelo cestu k slavnému úkolu. "Večer mě čeká generálka," těší se.

Tři kroky za Čechoaustralanem půjde kanoista Martin Doktor a ponese českou vlajku. Ten na generálku nemusí. "Snad všechno zvládnu, a kdyžtak mi ten člověk s cedulí poradí," plánuje dvojnásobný zlatý medailista z Atlanty 1996. Pak se dozví, že má spolupracovat s krajanem. "No tak to není co řešit."

Čech ze Sydney Paul Stepanek předvádí, jak si při zahajovacím ceremoniálu poradí s tabulkou CZECH REPUBLIC

Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...Najdete na iDNES.cz