Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

S koblihou před očima do Vancouveru. Téměř slepý lyžař míří i na olympiádu

28 2010
Má svoji kategorii mezi hendikepovanými závodníky. On se však rozhodl, že si vybojuje místo i u těch zdravých. Kanadský běžec na lyžích Brian McKeever se stane prvním zimním sportovcem, který bude startovat na olympiádě i paralympiádě.

"Takhle ukážu, že hendikepovaní atleti taky dokážou velké věci a trénují stejně tvrdě," vzkázal McKeever pár dnů před zahájením her ve Vancouveru.

Za mlada byl slibným členem juniorského týmu javorových listů, na konci puberty se mu začal kalit zrak. V devatenácti mu diagnostikovali Stargardtovou nemoc, která postihuje centrální část sítnice. I tak nepřestával lyžovat, za dva roky ale stejně jako jeho otec oslepl.

"První, co jsem pronesl, bylo: Bože, on už nikdy neuvidí, o čem je život," vzpomínal bratr Robin, který byl členem reprezentace a závodil na hrách v Naganu před dvanácti lety. Teď dělá bratrovi v závodech vodiče.

Brianovy oči fungují asi na deset procent, vidí jen periferně, dopředu vůbec. "Je to jako byste před očima měli koblihu," přiblížil třicetiletý závodník z Canmore. Přesto chce ukázat, že propast mezi olympioniky a hendikepovanými není tak velká.

Porucha zraku mu ve stopě přináší obtíže. Když sníh odráží ostré světlo, ve sjezdech mívá problémy, loni v březnu při národním šampionátu nevybral zatáčku, spadl a zlomil si klíční kost. "Na hrách nenajdete sportovce, který by nemusel něco překonávat," zůstával v klidu. "A já nejsem jiný."

Svůj olympijský sen začal snít v roce 2005. "Když jsem nahlas pronesl, že chci na olympiádu jet, byl to šok i pro mě," usmíval se. "Když ale máte odvahu snít a stanovíte si cíl, v ten moment nastartujete proces."

Nominace do Turína mu ještě unikla. V roce 2007 se zúčastnil mistrovství světa v Sapporu se zdravými. A na bruslařské patnáctce finišoval na 21. místě ze 120 závodníků! Před měsícem vyhrál padesátikilometrový závod Nor-Am, který byl olympijskou kvalifikací pro kanadské lyžaře. Doma už čeká národní dres.

McKeever plánuje, že se postaví na start třicítky a poslední den her i na padesátku po boku Lukáše Bauera. A výsledkové cíle? "Prostě se pokusím být ve špičkové formě a uvidíme, co to přinese. Na konci olympiády snad budu moct říct, že jsem na svoje výkony hrdý."

Čtrnáct dní po skončení olympiády se bude hlásit i na paralympiádě, kde chce rozšířit svoji sbírku sedmi medailí. "Bude dost času na dobití baterek," věřil. Pod vlajkou paralympiády absolvuje pět závodů - tři běžecké a dva v biatlonu.

Autor:


Ford Transit Connect 1,8...
Ford Transit Connect 1,8...

r.v. 2008, naj. 194 000 km, diesel
131 890 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze