Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Sáblíková do Ria odletí a bude čekat, jestli ji pustí na start časovky

Martina Sáblíková si v Hodoníně jede pro další český titul v časovce. | foto: Jan Brychta

22 2016
Martina Sáblíková nevzdává svůj sen o cyklistickém startu v Riu de Janeiro. Ač v nominaci chybí, trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení odletí do dějiště OH a v Brazílii bude čekat na verdikt sportovní arbitráže, jestli se bude moci zúčastnit časovky.

Vidina startovat na zimních i letních olympijských hrách je pro Sáblíkovou tolik přitažlivá, že neváhá bojovat do posledního okamžiku.

Dlouho se zdálo, že ji oficiální pozvánka do Ria nemine. Myslela si, že si devátým místem v redukovaném pořadí časovky na loňském silničním mistrovství světa v Richmondu zajistila účast v Riu. Přijímala gratulace. Jenže při zveřejnění kvalifikovaných zemí vyšlo najevo, že Česko žádné účastnické místo nezískalo. Cyklistický svaz podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií.

Potom nastal právní boj, který se zatím míjí účinkem. Naděje se vytrácí.

Sáblíková se přesto v pátek dopoledne rozhodla: Pojedu!

„Nebylo to pro mě jednoduché. Možnost startu na letní olympiádě je samozřejmě obrovskou výzvou a zároveň cílem, pro který jsem společně s celým týmem dlouhou dobu tvrdě pracovala. Na druhou stranu nejistota startu v závodě a možnost brzkého návratu domů jsou velkým strašákem,“ podotkla Sáblíková na svém oficiálním webu.

Přesto se rozhodla brazilskou misi s nejistým výsledkem podstoupit. “Vidím, kolik práce a úsilí bylo mnoha lidmi vyvinuto, abych o olympiádě mohla nadále snít. Už kvůli nim a obrovské podpoře svých fanoušků jsem se rozhodla bojovat o jakoukoliv možnost účasti v olympijském závodě. Všem, kteří se podílejí na současných jednáních i všem těm, kteří mi drží palce, bych chtěla moc poděkovat. Bez této podpory bych se už naděje na start v Brazílii dávno vzdala.“

V Riu se chce připravovat na časovku a zároveň čekat na rozhodnutí zvláštního panelu mezinárodní sportovní arbitráže, jenž zasedá přímo v dějišti her a tvoří ho dvanáct soudců ze seznamu rozhodců CAS. Právě jeho souhlas by ještě mohl její nominaci zařídit.

Češi neuspěli třeba s peticemi olympijské legendy Čáslavské či prezidenta Zemana k šéfovi Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha. Také s variantou zkráceného řízení arbitráže, kterou odmítla Mezinárodní cyklistická unie (UCI).

Zvláštnímu panelu CAS, který začne zasedat deset dnů před začátkem her a činnost ukončí až v poslední den, ale stačí podaný podnět od české strany a rozhodnutí bude následně do 24 hodin vydáno. „Když se jedná o tento zvláštní panel, není třeba souhlasu UCI či jiné strany. Výhodou je, že oni prostě musí rozhodnout takhle rychle,“ vysvětloval pro ČTK expert na sportovní právo Jan Šťovíček.

„Martině jsme předložili veškerá fakta i možné varianty dalšího vývoje, které jsou k dispozici na základě našeho jednání s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem, sportovním ředitelem Martinem Doktorem a předsedou Legislativní komise ČOV Janem Šťovíčkem,“ uvedl David Trávníček, předseda představenstva agentury Sport Invest, která Sáblíkovou zastupuje. „Finální rozhodnutí bylo pouze na Martině.“

Bude mít její brazilský příběh nakonec šťastnou tečku?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze