Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč arbitráž zamítla odvolání Sáblíkové? Spor pod ní nespadal

Martina Sáblíková si natáčí sjezd na olympijské trati časovky. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

10 2016
Případ Martiny Sáblíkové v Riu ještě více nabývá tragikomických rozměrů. Ze zdůvodnění zvláštní komise Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) totiž vyplývá, že odvolání zamítla proto, že spor Českého olympijského výboru (ČOV) a Českého svazu cyklistiky vznikl dříve než deset dní před olympiádou. Podstatou odvolání, které bylo posledním pokusem dostat Sáblíkovou na start olympijské časovky, se tak komise vůbec nemohla zabývat.

Arbitři zkoumali předloženou korespondenci mezi Mezinárodní cyklistickou unií (UCI) a českou stranou. Ačkoliv se čeští právníci obraceli na UCI ještě na konci července, arbitráž se přiklonila k tomu, že spor vznikl už 18. června. Tedy v den, kdy UCI zaslala Českému svazu cyklistiky vyjádření, že záležitost kolem olympijské kvalifikace považuje za uzavřenou.

Fotogalerie

Martina Sáblíková v Riu

Na začátku června vyšlo najevo, že Česká republika nemá místo v olympijské časovce, protože se nekvalifikovala do silničního závodu. To je podle pravidel UCI nezbytné. Česká strana se to snažila do poslední chvíle zvrátit. Poukazovala na to, že jsou kvalifikační pravidla nejasná a diskriminační. To nakonec arbitráž vůbec neposuzovala.

„S tím, že se tribunál může přiklonit k tomuto výkladu, právní tým samozřejmě počítal, byla dokonce možnost, že bude rozhodnuto hned a bez ústního jednání,“ řekl ČTK Martin Maisner, člen legislativní rady ČOV, který českou stranu u arbitráže zastupoval.

Svolání ústního jednání a odklady verdiktu ale podle něj svědčí o tom, že arbitři odvolání opravdu řešili. „Důvody, které nakonec převážily, lze jen těžko odhadovat, ale roli hrál určitě i fakt, že se tribunál obával toho, že by vytvořil precedens, jehož případné důsledky lze v budoucnu těžko předvídat,“ doplnil Maisner.

Olympijská časovka se konala dnes. Vyhrála ji Američanka Kristin Armstrongová, která v této disciplíně získala třetí olympijské zlato za sebou.

Autoři: ,


Další z rubriky

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...Najdete na iDNES.cz