Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Sáblíková se pokusí přiblížit snu

24 2006
Turín - Rychlobruslařka Martina Sáblíková má smělý plán: získat na zimních olympijských hrách v Turíně první českou medaili v historii své disciplíny. Čeká ji oblíbená trať na 5000 metrů. Zdravotní potíže překonala. "Noha ještě trochu bolí, ale už je to lepší. Moc se na závod těším a určitě nastoupím," řekla Sáblíková novinářům pátečním tréninku.

Osmnáctiletá závodnice musela v minulých dnech omezit trénink kvůli svalovému zranění.  Momentálně se cítí připravena na 75 procent.

"Uvidíme, na co to bude stačit. Já sama jsem na to zvědavá. Snad to dopadne co nejlépe," přála si rodačka z Nového Města na Moravě.

Trenér Petr Novák si je dobře vědom, že medailové ambice, o kterých již delší dobu v souvislosti s Turínem mluví, mohou někoho dráždit.

"Čtu a poslouchám ohlasy. Vím, že jsem byl dost velkohubý a mluvil o medaili, a teď přichází den D a hodina H. Já si ale myslím, že když se osm let tvrdě trénuje a cítím, že by mohla sáhnout po medaili, tak si nemůžu dělat zadní vrátka," vysvětlil.
 
Na jeho odhodlání nic nezměnily ani komplikace posledních dnů. "Pořád si za tím stojím, že se pokusí ji získat. Jestli bude zlatá, nebo jiná, se uvidí," řekl Novák. Za velký úspěch by ale považoval i umístění do pátého místa.

Sáblíková má za sebou zatím jeden olympijský start. Na tříkilometrové trati, své slabší, byla sedmá. V sobotu chce české olympijské maximum v tomto sportu vylepšit. "Určitě mě čeká nejdůležitější závod v kariéře. Připravuji se ale jako vždy, ani nejsem moc nervózní, což mě překvapuje," řekla.

V dějišti her je vlajkonoška české výpravy od samého začátku, problémy s tím ale nemá. "Odpočívám a občas jdu trénovat. Docela si to užívám," řekla Sáblíková, která se společně s trenérem stala pravidelným návštěvníkem herny v olympijské vesnici. "Propadla kulečníku, tak chodíme hrát," řekl Novák.

Sáblíková na nedávném mistrovství Evropy dokázala porazit všechny konkurentky včetně slavné Němky Pechsteinové. Dosažený čas 7:05,01 ale zřejmě na medaili v Turíně stačit nebude. "Myslím si, že na zlato bude potřeba zajet tak 6:58, možná o dvě vteřiny horší," předpokládá trenér.

Maximem jeho svěřenkyně je výkon 7:01,56, což je zároveň juniorský světový rekord. "Věřím, že i přes všechny problémy má na to, aby ho tady vylepšila," řekl Novák.

Dnešní losování rozhodlo o tom, že se Sáblíková představí v sedmé z osmi rozjížděk a její soupeřkou bude další z medailových aspirantek Cindy Klassenová z Kanady. Šestadvacetiletá rodačka z Winnipegu zatím v Turíně při každém startu získala medaili, zlatá byla na 1500 metrech.

Autoři: ,


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze