Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Sáblíková zkouší zlaté tempo. Soupeři nejsou v klidu, my ano, hlásí kouč

Martina Sáblíková (vlevo) a trenér Petr Novák | foto:  Michal Sváček, MAFRA

10 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Je zvyklá trénovat třífázově, do sebezničení. Ale tahle dřina už je teď pro Martinu Sáblíkovou tabu. Nastal týden, kdy se utká o první medaili, v neděli startuje do klání na 3 000 metrů. Teď ladí vítěznou formu.

Žádný ostrý test na celé distanci 3 000 metrů už neabsolvuje. Testuje však zlaté tempo. "Pojedeš tři kola v tempu, které by v neděli stačilo na pódium," instruuje ji na tréninku kouč Petr Novák. Což znamená: "Za 31 vteřin a něco." Obkrouží tři kola, tedy 1 200 metrů.

Po chvíli pauzy přidá dvě ostrá kola. "Jsem spokojen," ujistí Novák.

Vzápětí se Sáblíková 15 dlouhých kol vyjíždí. Ale nepředstavujte si pod slovem vyjetí lážo plážo bruslení. Novák jí ze stopek odečítá, za kolik vteřin každé kolo absolvovala: "34 půl... 33,9... 34,1. Uber, zpomal!"

Takovým "vyjížděcím" tempem by v nejdelším závodě na 5 000 metrů jistojistě byla v první desítce.

Všechno musí být dokonalé

Chvíli se veze v háku za Rusem Skobrevem, ten jí rozráží vzduch. "Mají podobnou techniku v zatáčkách, to Martině vyhovuje a dobře ji naladí," tvrdí kouč. Svěřenka se však při tréninku neusmívá. Občas pohodí hlavou, ušklíbne se. Problémy?

"To ne. Ale jsem perfekcionistka. Jakmile se mi nepovedou třeba 2 kola z 10, tak bych se vztekla."

Celkem má v nohách po tréninku 40 kol = 16 kilometrů práce. Zítra čeká podobná porce, pozítří rovněž. Navrch večer půlhodina na rotopedu.

"Kromě toho už Martina potřebuje jediné: Lehnout si do postele, odpočívat a pak předvést, co umí," soudí Novák. Sáblíková se ohradí: "Pořád ležet bych nevydržela."

Martina Sáblíková slaví na ME v HamaruMartina Sáblíková a Petr Novák slaví na ME v HamaruMartina Sáblíková

S kolegyní Karolínou Erbanovou ve vesnici okukovaly hernu. Erbanová má vlastní plán přípravy. Při prvním tréninku se nemohla trefit do techniky, tentokrát ji Novák chválí: "To je přesně ono."

Soupeři sledují Sáblíkovou

Občas se obě Češky na oválu sjedou, debatují. Zpravidla o rychlobruslení. "Co noha, bolí tě v zatáčkách?" ptá se Sáblíková. "Jo, ale to je normální," odvětí ta mladší.

Jindy rozebírají, jak se jim jelo v háku za Skobrevem. "Já bych přitom čekal, že debatujete, jak ti kluci vypadají," říká kouč. "To jsme se už shodly při strečinku, že to Skobrevovi sluší," dozví se.

Při ostrých kolech Sáblíkové mačkají stopky nizozemští, němečtí i kanadští trenéři. "Zjišťují, jakou má Martina formu," ví Novák.

Stejně tak on měří průjezdy soupeřek. Načež sleduje kontrolní závody, do nichž však své dívky nepřihlásil. "Podívejte Grovesová, jak je ztuhlá. Pětistovku má nad 40 vteřin," ukazuje na domácí mistryni světa.

Němky mezitím v šatně řeší krizi. Hvězdná Anni Friesingerová odmítla pracovat s lékařem týmu, který dříve pečoval o Claudii Pechsteinovou. Jenže zbytek týmu se postavil za něj. "V klidu nejsou. My ano," říká Novák.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze