Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Sáblíkové fanoušci dodávali energii i útěchu

25 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Tolik červenobílých vlajek s modrým klínem ještě rychlobruslařské ovály neviděly. Češi poznávají nové sportovní odvětví, ke kterému je láká osmnáctiletá Martina Sáblíková. Vlajkonoška české výpravy ze slavnostního zahájení v sobotu bojovala o olympijskou medaili, chybělo jí jedenaosmdesát setin vteřiny.

 "Trochu jsem si pobrečela," svěřila se čtvrtá rychlobruslařka ze závodu na pět kilometrů.

"Ještě nikdy jsem nezávodila před takovým počtem českých vlajek, bylo to úplně bezvadné," přiznala mladičká rychlobruslařka.

Dokud ještě oválem kroužila volným tempem při rozcvičce, hloučkům s českými vlajkami mávala. "Musím jim strašně moc poděkovat, na startu jsem díky nim měla úplně jinou náladu."

Z diváků čerpala energii, která ji na trati hnala kupředu. "Když už jsem neměla skoro žádné síly, tak jsem si řekla, že už kvůli těm lidem musím po Kanaďance jít dál," přiznala.

V předposlední rozjížďce nejmladší česká účastnice olympiády soupeřila s Cindy Klassenovou z Kanady. Kdyby ji porazila a ujala se v soutěži vedení, měla medaili jistou. Jenže Sáblíková pozdě nastoupila do finiše a prohrála o nešťastných jedenaosmdesát setin vteřiny.

"Možná jsem měla začít finišovat o trochu dřív," lámala si hlavu. "Nebo jsem se v závěru měla ještě trochu víc přemoci. Chybělo osm desetin, kdybych ji porazila, tak jsem měla medaili."

Bezprostředně po rozjížďce však ještě nebylo nic rozhodnutého.

Na startu byly už jen dvě závodnice, Kanaďanka Hughesová a Němka Pechsteinová. Stačilo, aby jedna zajela pomaleji než Sáblíková a Česko slavilo další medaili.

"Dalo se tušit, že mě předjedou obě," řekla Sáblíková.

Přesto se v cíli radovala. Mávala divákům a těšila se z druhého místa v průběžném pořadí. A hlavně z času - vylepšila své osobní maximum i juniorský světový rekord.

Pak už jen čekala. Doufala, že na ni místo na stupních vítězů přece jen zbude. "Nic špatného jsem však nikomu nepřála. Vždyť závodila Cladia Pechsteinová, která je mým velkým vzorem. Jsem ráda, že medaili má ona. Já jsem sice čtvrtá, ale je mi osmnáct, jí čtyřiatřicet," řekla bezelstně.

Přesto jí prohra zabolela. Slzám se neubránila.

"Chtěla utéct, brečela," prozradil trenér Petr Novák a dodal: "Tak jsem si pobrečel s ní."

Snažil se Martinu utěšit, připomněl jí, že ona má kariéru teprve před sebou. "Seš mezi nimi juniorka," připomněl.

Také Češi v publiku jí povzbuzovali. Od neznámých fanoušků dokonce dostala bílou růži. Aby jí nebylo smutno, když nedosáhla na medaili.

Nejmladší účastnice závodu rychlobruslařek nakonec zůstala na oválu do poslední chvíle a sledovala slavnostní vyhlášení.

Znovu se jí nahrnuly slzy do očí, ale na útěk už nepomýšlela. "Byl to pěkný ceremoniál, kanadská hymna se mi líbí. Chtěla jsem soupeřkám pogratulovat, úspěch jim přeju, protože podaly bezvadný výkon," řekla velkoryse.

A pak přiznala: "Před startem jsem si říkala, že bych tam dnes chtěla stát. Doufám, že to vyjde za čtyři roky."

Rychlobruslařka Martina Sáblíková s trenérem Petrem Novákem poté, co obsadila v olympijském závodu na 5000 metrů čtvrté místo.Najdete na iDNES.czmobilní verze