Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Sáblíkovou chtěli zdeptat

Martina Sáblíková. | foto: ČTK

27 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Temné prostředky použili soupeři křehké rychlobruslařky Martiny Sáblíkové k tomu, aby je osmnáctiletá Češka nemohla na olympiádě porazit. Ani všemožné ústrky však dívku vyrostlou na hrbolatých domácích rybnících neobraly o turínský úspěch.

V závodě na 5000 metrů skončila v sobotu čtvrtá, na dosah od medaile. "Čtvrté místo? Jsem ráda, že ho mám," špitla pak sympatická středoškolačka.

Co se vlastně před závodem stalo? Na jméno Martina Sáblíková došel těsně před jejím životním dnem neznámý balíček. Vypadalo to, že si nějaký fanoušek pospíšil s přáním mnoha zdaru.

"Protože jsem byl opatrný, radši jsem to otevřel," popisuje trenér české závodnice Petr Novák. "A dobře jsem udělal. Mohlo ji to hodně rozhodit. Nebudu vám vykládat, o co šlo. Bylo to prostě cédéčko s něčím. Rozhodně na něm nebyla hudba."

Novák soudí, že tenhle dar nedar musel být od konkurence. Není tajemstvím, že se zástupci rychlobruslařských velmocí, pracující v nesrovnatelně lepších podmínkách, českého zázraku bojí.

"S něčím takovým jsem se přesto potkal poprvé. Bavili jsme se o tom v Turíně i s jinými trenéry a někteří mi vyprávěli podobné zkušenosti. Co všechno je možné udělat pro peníze?" diví se Novák.

Trenér mladičké Sáblíkové si i kvůli tomuto zážitku dával poslední dny před závodem na všechno velký pozor. Nechat někde volně povalovat lahev s pitím? Ani náhodou! Co kdyby do ní někdo od soupeřů nalil třeba zakázané látky? To by byla velká sportovní tragédie pro slečnu, která si dělá naděje na dvě olympijské medaile ve Vancouveru 2010.

"Proto jsem měl flašku s pitím pořád v kapse. Vždycky kontroluju, jestli už předtím nebyla jednou otevřená. Pro jistotu," uvádí trenér.

Ostatně nebyly to jediné svízele, s nimiž se Sáblíková musela na olympiádě vyrovnat. Když se na začátku her rozdělovaly šatny, šoupli ji pořadatelé k nizozemským reprezentantkám, tedy k velkým soupeřkám. V této místnosti se navíc nepřipravovaly jen ženy, ale i mužští závodníci.

"Objevoval se tam celý holandský ansámbl doktorů, fyzioterapeutů a podobně. Na Martinu to mohlo působit tísnivě," vysvětluje Novák. "Tomu se říká boj s větrnými mlýny."

Dlouho to přesto vypadalo, že Sáblíková vybojuje olympijskou medaili. Držela stříbro, poslední jízdou soutěže ji však předstihly jak Němka Pechsteinová, tak Kanaďanka Hughesová. Nakonec její čas stačil na čtvrté místo.

"Martina to zvládla. Se všemi podmínkami se statečně poprala a přemohla je," pochválil ji Novák.

Autor:


Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze