Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Sáblíkovou uvítají ovocnými knedlíky

27 2006
Žďár nad Sázavou - Olympijské hry v Turíně jsou minulostí, úspěšná sezona rychlobruslařky Martiny Sáblíkové však zdaleka nekončí. "Před sebou má ještě tři důležité závody. Světový pohár, mistrovství světa juniorů a poté seniorů," přibližuje náročný program Sáblíkové maminka Eva.

Ta se teď ze všeho nejvíc nemůže dočkat toho, až svou dceru bude moci přivítat doma. "Těším se strašně moc. Mám pro ni i takový malý dárek. To je ale překvapení."

Ani ona však neví, kdy se s Martinou setká. Tuší totiž, že o její dceru bude po příletu do Čech velký zájem. "Přiletí zítra (dnes - pozn. red.). Ale nevím, v kolik se dostane domů. Protože v Praze si ji nejspíš stáhne Dukla a budou s ní určitě chtít mluvit."

Do Žďáru nad Sázavou se osmnáctiletá závodnice vrací se dvěma obrovsky cennými výsledky.

V Turíně nejprve skončila sedmá v úvodním závodě na tři kilometry, v sobotu pak obsadila na pětitikilometrové trati čtvrté místo.

"Je to fantastický úspěch a máme z toho velikánskou radost. Protože to, co dokázala, v osmnácti letech a s těmi podmínkami, které má, je prostě bomba. Jsme na ni strašně moc hrdí," říká Sáblíková starší.

Ta si samozřejmě sobotní závod nemohla nechat ujít. Sledovala ho jako většina českých fanoušků u televize. "Se známými a příbuznými v hospůdce, kousek od baráku," popisuje Sáblíková. "Fandila celá narvaná hospoda, ta atmosféra byla prostě úžasná."

Martina na své nejoblíbenější trati nezklamala a překonala svůj dosavadní juniorský světový rekord. V nabité konkurenci to však na medaili nestačilo. "Bylo nám jí hrozně líto, měla na ni. Kdyby ta trať byla o pár metrů delší, myslím, že na bedně stála," přemítá Sáblíková.

Na nějaké mohutné oslavy v domácím prostředí nebude čas. Martina se totiž hned v tomto týdnu vydá na soustředění do německého Erfurtu, odkud zamíří do nizozemského Heerenveenu. Zde se o víkendu jede závěrečný závod Světového poháru.

"Všechny úspěchy slavíme až po sezoně. Sejdeme se s rodiči závodníků, kteří s Marťou jezdí, a slavíme to hromadně," vysvětluje paní Sáblíková, která však přiznává, že se přesto může její dcera těšit na malou odměnu již teď. "Má přání, že chce ovocné knedlíky. Ty určitě budou."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze