Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Salt Lake City, půl roku před olympiádou

13 2001
Salt Lake City - Navštívíte-li v těchto dnech americké město Salt Lake City, asi nebudete věřit, že se tam za šest měsíců mají konat zimní olympijské hry. Největší sportovní akci roku 2002 připomíná jen několik obchůdků se suvenýry a velká cedule na letišti. U pokladen v obchodech ještě najdete upozornění, že pokud zaplatíte kartou VISA, podpoříte americký tým. Jinak je ospalé mormonské město rozpálené sluncem jako celý stát Utah. V centru i na sportovištích panuje klid, který ruší pouze hluk sbíječek, nákladních aut a buldozerů. Pod kopci, kde se bude v únoru bojovat o lyžařskou slávu, je nejběžnějším sportem golf.

Poklidný život versus olympiáda
Salt Lake City bývá považováno za jedno z nejsvéráznějších míst Ameriky. Důvod? Je světovým centrem mormonů, přesněji členů Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů. K tomuto náboženství se hlásí více než polovina občanů státu Utah a mormonská většina má rozhodující vliv na politické dění i kulturní klima.

Pravověrný mormon nepije alkohol, čaj, kávu ani Coca Colu, nekouří, žije spořádaným rodinným životem, nepraktikuje předmanželský sex a po celý život se vzdělává. Konzervativní duch Utahu se promítá i do místních zákonů, zejména desetiletí přísně dodržované prohibice.

Poklidný běh života bude narušen až olympiádou. Do tichého města, které dosud nepořádalo žádnou větší společenskou akci a rozhodně není turistickým centrem (tedy kromě mormonských poutníků z celého světa), vtrhnou v únoru tisíce sportovců, novinářů a hlavně sportovních příznivců.

Prohibice projde zatěžkávací zkouškou
Místní podnikatelé si mnou ruce při představě astronomických zisků, obyčejní lidé jsou trochu na rozpacích. Už nyní je jasné, že třeba přísný zákon o omezení konzumace alkoholu projde dvoutýdenní zatěžkávací zkouškou. Ani nejortodoxnější mormoné nejspíš nevěří, že sportovci budou své úspěchy či prohry zapíjet minerálkou, o fanoušcích ani nemluvě.

Až dosud se alkohol směl pít v restauracích pouze k jídlu a v privátních klubech, kam mají přístup jen stálí hosté se zaplaceným členským příspěvkem. Po půlnoci už vám však nenalejí ani tam. Pivo si lze sice v supermarketu nakoupit, kolik je libo, lihoviny ani náhodou.

Už před několika měsíci se pořadatelé museli smířit s tím, že během olympiády se bude prodávat grog a svařené víno, před třemi týdny zase úřady učinily výjimku pro novináře. Ti budou smět konzumovat pivo a míchané nápoje bez omezení aspoň v tiskových střediscích.

Řada výprav navíc otevře v průběhu her své "národní domy", kam budou moci sportovci, sponzoři i hosté zajít na skleničku. Pokud tedy daný podnik dostane licenci na pití alkoholu s tím, že jeho prodej tam bude zakázán. Budete-li vítán, obdržíte prostě u vchodu kupón na jedno či dvě piva, která budete moci beztrestně vypít.

Stavební firmy zažívají boom
Proto nečeká gastronomický průmysl v olympijském městě takový boom, jaký nyní prožívají stavební firmy. Ať navštívíte lyžařská střediska Deer Valley nebo Utah Olympic Park, budete si připadat jako na staveništi. Budují se sponzorská lóže, tisková střediska i zázemí pro diváky.

Nedaleko haly Delta Center, kde hraje NBA proslulý basketbalový tým Utah Jazz, stojí velké parkoviště. Uprostřed je oplocený prostor, který rozrývají bagry a buldozery. Už za pár měsíců bude toto místo přejmenováno na Medals Plaza a - jak je patrno z názvu - nejlepší sportovci zde budou přebírat medaile. Zatím tu blížící se olympiádu připomíná jen digitální displej, který odpočítává dny do začátku her.

Během několika červencových dnů se změnila i tvář centra Salt Lake City. Doslova přes noc byla rozkopaná několik mil dlouhá ulice 500 South, která vede z Main Street k Rice-Eccles Stadium, kde proběhne slavnostní zahájení i ukončení her.

Největší akce od koncertu Rolling Stones
Univerzitní stadion musí být připraven pro největší akci od koncertu Rolling Stones v roce 1994. Proto se buduje další větev místní dráhy UTA TRAX, která povede z centra okolo stadionu až do olympijské vesnice.

Tradiční obydlí najdou sportovci v campusu University of Utah, dříve základny americké armády, kde byli během druhé světové války internováni němečtí zajatci. Útulné domky v nádherném parku a s výhledem na pohoří Wasatch Mountain budou pouze na několik týdnů oploceny a celá vesnice bude podrobena mimořádným bezpečnostním opatřením.

V posledních letech vyrostla ve městě rovněž řada hotelů. Letos v březnu byl dostaven luxusní Grand America, celkem za tři roky přibylo 2800 hotelových lůžek. Staví se i v okrajových částech města. Lidé na poslední chvíli budují typicky americké domky ze sádrokartonu, které se během her mohou stát prostředkem příjemného zisku.

Ceny pokojů samozřejmě vzrostou na několikanásobek dnešních relací. Patří to ke každé olympiádě a ani Salt Lake City nebude výjimkou. Některé cestovní kanceláře si už spočítaly, že pro jejich klienty bude cenově výhodnější bydlet v sousedních státech Nevadě či Wyomingu a na olympijské soutěže dojíždět autobusy. Turisté z Evropy tak aspoň mohou během několika hodin okusit atmosféru konzervativního mormonského města i svobodomyslného Las Vegas.

Je 24. července 2001 - do začátku olympiády zbývá 199 dnů.

V lyžařském středisku Deer Valley se ještě staví

Na letišti v Salt Lake City o olympiádě vědí

Pod můstky v Utah Olmypic Parku se staví nové parkoviště.

Stavební dělníci v Utah Olympic Parku

Obchod s olympijskými suvenýry v centru Salt Lake City

Medals Plaza - bagry rozrývající parkoviště u Delta Center zmizí a nově vybudované ploše se budou udělovat olympijské medaile.

"Vítejte v Salt Lake City!" - tuto ceduli najdete při výjezdu z letiště.

Rozkopaná Main Street v centru Salt Lake City

Rozkopaná Main Street, odkud povedou nové koleje dráhy UTA TRAX k olympijské vesnici.

V Park City už vlaje také olympijská vlajka (vlevo).

Wasatch Mountains nad Salt Lake City

V Utahu Jack nežije aneb jeden z mála obchodů, kde lze koupit alkohol.

Autor:


Další z rubriky

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...Najdete na iDNES.cz