Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Salt Lake City se loučí kolapsem

25 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Olympiáda v Salt Lake City končí kolapsem na místním letišti. Dosud bezchybná organizace her tak dostala na frak. V centru města to ráno vypadalo jako po flámu. Po jindy čistých ulicích se povalovaly letáčky a nedopalky. Místo turistů pročesávaly centrum čety metařů. Davy lidí, které z chodníků přetékaly až na vozovku, jsou pryč. Přesunuly se na místní letiště.

Takový nápor ve městě u slaného jezera nezažili od dob, co tu letiště stojí. V halách se hromadí neodbavení cestující. Je jedno, jestli jsou tři ráno nebo odpoledne. Odbavovací haly připomínají mlýnek na maso bez ohledu na denní dobu. Nestačí přijít dvě hodiny před odletem jako obvykle. Letištní personál varuje pasažéry, že musejí dorazit nejméně o čtyři až šest hodin dřív.

Letadla odsud odlétají s dvou a vícehodinovým zpožděním. Podle místního rádia evidovalo letiště v pondělí ráno na stovky neodbavených lidí, pro které se musí najít náhradní spojení. Éterem letěla výzva pro všechny, kteří svůj let můžou odložit, aby neváhali a udělali to.

To, že se na letišti děje něco neobvyklého, je vidět i z města. Kolem Salt Lake City kroužilo v deset dopoledne pět strojů, které čekaly na povolení k přistání. Letadla tu dosedají nebo startují každou minutu. Na obloze jsou vidět kolony letounů, které jdou na přistání v těsných, několikakilometrových rozestupech.

Jak je možné, že dosud bezvadná organizace selhala? Příčinu všichni, kdo byli na olympiádě, důvěrně znají: důkladné bezpečnostní kontroly. Při odletu se zkoumá všechno: podrážky bot, péřové bundy, funkčnost fotoaparátů, kamer a notebooků. Tam všude může být ukrytá výbušnina. Zatímco na sportovištích na to byli připravení, letiště nápor nezvládlo.

Olympiáda ze Salt Lake City definitivně odchází. Pro ty, kteří odsud letí, je to bolestný konec.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...Najdete na iDNES.cz