Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Samaranchova žena zemřela na rakovinu

16 2000
S y d n e y - Smutná událost zasáhla jediný den po zahájení olympiády v Sydney předsedu MOV Juana Antonie Samaranche. Dnes odpoledne zemřela v barcelonské nemocnici na rakovinu jeho manželka Maria Teresa Salisachsová-Roweová, jen několik hodin před tím, než za ní přiletěl její muž. Krátce po pátečním slavnostním ceremoniálu se Samaranch dozvěděl, že stav jeho ženy se výrazně zhoršil, a odcestoval ze Sydney. Do dějiště her se pravděpodobně vrátí až koncem příštího týdne.

Samaranchova manželka byla už déle nemocná a proto poprvé nenásledovala svého muže na olympijské hry. Roli první dámy olympismu při slavnostním zahájení zaujala dočasně australská plavecká legenda Dawn Fraserová, jíž o to Samaranch požádal. Ihned ceremoniálu předseda MOV letěl do Barcelony soukromým letadlem, které mu zapůjčil mexický mediální magnát Mario Vazquez Rana.

Do Barcelony přiletěl Samaranch krátce po smrti manželky. Dosud není jasné, kdy se do Sydney vrátí. Pravděpodobně až koncem příštího týdne. Do té doby jeho pravomoci převezme první místopředseda MOV Dick Pound z Kanady. "Než nastoupil do letadla, objal nás a řekl, že se chce vrátit, jak nejdříve to bude možné. Myslím, že přiletí minimálně za týden. Určitě se ale vrátí, aby mohl slavnostně hry ukončit," řekl novinářům Kevan Gosper, australský místopředseda MOV.  "Byl nesmírně statečný. Věděl, že stav jeho ženy je vážný, ale přesto přicestoval do Sydney, aby dostál svým povinnostem," dodal.

Samaranch opustil dějiště olympijských her už před šesti lety. Z Lillehammeru krátce odletěl na návštěvu Sarajeva, dějiště her v roce 1984, v té době těžce zmítaným občanskou válkou. Ovšem dlouhodobá absence šéfa MOV je výjimkou. Pouze v roce 1904 Francouz Pierre de Coubertin vůbec nenavštívil olympiádu v St. Louis. Ta se původně měla konat v Cjicagu, pak byla přesunuta do St. Louis, trvala více než čtyři měsíce a byla jen jakousi atrakcí velké světové výstavy.

Na letošní olympijské hry přiletěl osmdesátiletý Samaranch naposledy jako předseda MOV. Příští rok na kongresu v Moksvě mu vyprší mandát a dále již nebude moci kandidovat.

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...Najdete na iDNES.cz