Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Šampionka v tranzu. Sáblíková při předávání medailí nemohla ani brečet

Martina Sáblíková líbá zlatou olympijskou medaili po vyhraném závodě na 3 000 metrů. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

15 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Nejdřív bubnovali a zpívali indiáni, po nich zatančily sličné dívky z Blízkého východu. A pak to přišlo - chvíle slávy pro zlatou slečnu ze Žďáru nad Sázavou.

Telegram od prezidenta

Milá Martino,
Dovolte mi, abych Vám poblahopřál ke skvělému úspěchu a první zlaté medaili české výpravy na Zimních olympijských hrách ve Vancouveru.
Pevně věřím, že se Vám bude dařit i ve Vašem dalším závodě (nebo závodech?), které budeme s napětím sledovat.
Udělala jste nám velkou radost a jistě to bude impulsem pro naše další závodníky.

Václav Klaus
Prezident České republiky

"Užívala jsem si tu radost. Je to neuvěřitelné, je to poprvé, je to skvělý. Ani nešlo brečet, byla to taková směsice se smíchem," sypala ze sebe Sáblíková po slavnostním ceremoniálu a bylo na ní poznat, že je ještě v tranzu.

Na Kanadu pomalu padal večer, v Česku už se zase blížilo ráno. A Martina Sáblíková byla pár hodin olympijskou vítězkou. Jen ta hlavní odměna jí zatím chyběla.

Až teď.

Tam, kde před dvěma dny obrovskou show olympijské hry startovaly, se chystá předávání medailí. Pořadatelé natáhli obří plachty a uprostřed vytvořili pódium se stupni vítězů. V aréně BC Place přihlíželo přes dvacet tisíc diváků.

Výskokem slaví Martina Sáblíková každé své vítězství. Nejinak tomu bylo i ve Vancouveru po závodě na 3000 metrů. (14. února 2010)

Výskokem slaví Martina Sáblíková každé své vítězství. Nejinak tomu bylo i ve Vancouveru po závodě na 3 000 metrů.

Hned na úvod bouřili: stříbrnou medaili totiž přebírala jejich oblíbenkyně, domácí reprezentantka v akrobatickém lyžování Jennifer Heilová.

Po půl hodině přišla řada na Sáblíkovou. Dvaadvacetiletá slečna zatleskala svým soupeřkám a pak si vychutnávala, jak éterem zní: "Reprezentantka České republiky a olympijská šampionka Martina Sáblíková!"

Když slyšela své jméno, stydlivě se usmála, hbitě se vyhoupla na nejvyšší stupínek a rozpustile radostí vyskočila.

Zlatá Martina Sáblíková se stříbrnou Stephanií Beckertovou z Německa a bronzovou Kristinou Grovesovou z Kanady. (14. února 2010)

Zlatá Martina Sáblíková se stříbrnou Stephanií Beckertovou z Německa a bronzovou Kristinou Grovesovou z Kanady. (14. února 2010)

O chvíli později si už na krku prohlížela vlnité vancouverské zlato. Nakonec se slzami v očích vychutnávala českou státní hymnu a do kamery zamávala českým fanouškům.

"Chtěla jsem zpívat, ale prostě to nešlo. V tu chvíli mi hlavou běhalo, že jsem to dokázala. Že máme jako Česká republika první medaili," vykládala Sáblíková, kterou ve Vancouveru čekají ještě dva závody.

A možná i další dvě zlata. "Jedno mám, tak uvidíme, jak to půjde dál."Najdete na iDNES.czmobilní verze