Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šance pro Neumannovou: Ruska možná dopovala

21 2002
Soldier Hollow - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Před českou běžkyní na lyžích Kateřinou Neumannovou se otevírá dodatečná možnost zisku olympiské medaile. Při dopingové kontrole před čtvrteční štafetou bylo totiž krvi Larissy Lazutinové objeveno nadměrné množství červených krvinek, což může signalizovat doping. Šestatřicetiletá Ruska by tak mohla přijít o stříbrné medaile ze závodu na 15 kilometrů s hromadným startem a v kombinaci klasické a volné pětky. Reakce Neumannové v on-line rozhovoru

"Bylo by pro mě velkým překvapením, kdyby se něco dodatečně našlo," podotkla Kateřina Neumannová, která by se tak dočkala bronzu z kombinace a ze třetího místa, na něž dosáhla při úvodním vystoupení na ZOH v Salt Lake City, by poskočila na druhé.

Neumannová vysvětlovala, že vysokou hladinu hemoglobinu způsobují zakázané látky, ale jejich objevení je obrovským problémem, protože většinou zůstávají v krvi příliš krátkou dobu. Medaili by samozřejmě přijala s povděkem, i když... 

"Byla by taková smutná," poznamenala. "Ale zasloužená," upozornil její kouč Stanislav Frühauf, který se na olympiádě netajil svým podezřením, že Rusky dopují.

"Standa za své vyjádření sklidil velkou kritiku, takže současná situace je pro něj satisfakcí. Je přímý člověk a řekne všechno nahlas," pravila česká lyžařská jednička, která zastávala stejný názor, ale raději si ho nechala pro sebe. "Jsem rutinér, vidím, když něco není v pořádku," řekl Frühauf. "Myslím, že jsem pár lidem otevřel oči."

Přímo v dějišti žhavých událostí se ocitla česká lyžařka Kateřina Hanušová, která byla rovněž vylosována na doping. "Lazutinová byla úplně klidná, zřejmě už jí to párkrát vyšlo," vyprávěla. Zato ruští trenéři jevili podle jejích slov značný neklid, působili zmateně a snažili se cosi vysvětlovat. "Jenomže s ruštinou moc nepochodili," dodala Hanušová.

Podle 'francouzské metody' byl Lazutinové po krevním testu odebrán i vzorek moči, jehož výsledek by měl podle Františka Dvořáka, šéfa české olympijské mise, spatřit světlo světa ve večerních hodinách amerického času. "Podle zákulisních dohadů se zřejmě opravdu jedná o doping. Nyní zasedá lékařská komise," vysvětloval Dvořák.

Kamila Rajdlová se vyjadřovala poněkud skepticky, jelikož podobné případy se při Světových pohárech objevují docela často. "Závodnice se prostě nedostaví na start a člověk se tenhle důvod většinou ani nedozví," krčila rameny a doplnila, že po okamžité suspendaci může v dalším měření sil zase nastoupit, pokud se následná zkouška ukáže jako negativní.

V souvislosti se vzorkem Lazutinové se nejčastěji skloňuje zkratka EPO, tedy nechvalně proslulý hormon erythropoetin. Navíc hodnoty hemoglobinu v jejím nálezu jsou poměrně mocné. "Někdo k tomu může mít dispozice, ale výsledky Lazutinové jsou na ženskou opravdu vysoké," mínila Rajdlová. "Je jí už šestatřicet let a držet se takovou dobu na špici je téměř nadliský výkon. Buď je tak výjimečný jedinec nebo si něčím pomáhá," kroutila hlavou Neumannová.

Diskvalifikace Lazutinové může mít obrovské následky. Rusové podali protest, protože informaci nedostali včas, nestačili postavit do štafety náhradnici a přišli tak o téměř jistou zlatou medaili. Dokonce zvažovali, že by celá výprava zimní olympijské hry opustila. Tuto krají možnost ale na tiskové konferenci odvolal šéf ruského olympijského výboru.

Autor:


Další z rubriky

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz