Sandra Kazíková trénuje soukání do plavek

OH 2008, plavání | foto: Reuters

7 2008
Představte si, že se jdete koupat k rybníku a musíte si rezervovat minimálně půlhodinu na oblečení plavek. Klepete si nejspíš na čelo. Plzeňská plavkyně Sandra Kazíková, která bude reprezentovat Česko na olympijských hrách v Pekingu, má dnes ráno speciální trénink. "Soukání do plavek“.

Zatímco totiž celá česká výprava plavců absolvovala předolympijské soustředění v Hongkongu, kde vyfasovali poslední typ plavek Arena Revolution plus, Kazíková se připravuje na Peking doma. A novou kombinézu přiléhající na tělo, kterou je nejen složité obléci, ale také "naučit se v ní plavat“, dostala až včera. "Přivezl mi ji trenér Jany Klusáčkové, který se vrátil z Hongkongu do Prahy,“ konstatuje Kazíková.

Ta se rozhodla do Hongkongu neodjet a dala přednost domácím podmínkám. "Velká soustředění mi nesedí. Mám ráda režim, na který jsem zvyklá. Navíc se musím starat o syna Matěje,“ vysvětluje dvaatřicetiletá závodnice Slavie VŠ Plzeň, proč "pohrdla“ Hongkongem.

Tím, že zůstala doma, ale přišla o cenné dny, v nichž si ostatní čeští plavci zvykají na nové plavky. "Není to legrace,“ přitakává Kazíková. "První oblékání trvá kolem půl hodiny, ta další o pár minut méně. A i když to zní divně, je také třeba se v nich naučit plavat. Jsou totiž lepené z několika dílů, podobné neoprenu a jsou specifické tím, že nadnášejí. Člověk si na ně musí zvyknout. Já to ale vím jen z doslechu, ještě jsem je na sobě neměla.“

A zatímco favorité v nich trénují měsíce, Češi je dostali pár dní před startem. "Budu v nich plavat do konce týdne doma, pak ještě na trénincích v Pekingu, snad to bude do závodu dobré,“ věří závodnice, která se představí na trati 50 metrů volný způsob.

Dnes tedy Kazíkovou čeká premiérová oblékací anabáze. "Mám už připravené náplasti,“ směje se. "Když totiž podobné plavky poprvé zkoušela kamarádka, měla úplně sedřené klouby na rukou.“

Plzeňská plavkyně se vynecháním soustředění v Hongkongu vyhnula potížím reprezentačních kolegů, kteří žehrali na horkou, až třiatřicetistupňovou vodu. "Mám zprávy, že voda v Asii je hrozně teplá. Já trénuju v pražském areálu Na Pražačce a mám opačné potíže. Tady je voda šestadvacet, a když to po ránu fouká, je celkem zima. Takže když oni jsou po tréninku uvaření, já jsem spíš mražená," líčí.

Kazíková odletí do Pekingu v pondělí a na aklimatizaci bude mít tři dny. "To je v pohodě,“ mávne rukou. "Aklimatizovat se musíte buď dva až tři týdny, nebo právě dva tři dny. Za tak krátkou dobu se organismus nestihne "přetáčet“. Já navíc startuju v rozplavbě v pátek v půl jedné odpoledne našeho času, takže by to mělo být v klidu.“


Cíl si nedala jednoduchý. Je jím vylepšení 25. místa z olympiády v Aténách. "Bude to těžké. Na nejkratší trati je největší konkurence a startuje největší počet plavkyň.“ Mezi favoritky pasuje Nizozemku Marlene Veldhuisovou, světovou rekordmanku Libby Trickettovou i americkou 41letou veteránku Daru Torresovou.

Velezkušená plavkyně startovala už v v roce 1984 v Los Angeles. "Ukazuje, že plavání a sport vůbec jsou hlavně o hlavě. Když máte štěstí, vyhýbají se vám zranění a máte regeneraci na vysoké úrovni, není věk tak limitující,“ zamýšlí se Sandra Kazíková.

Olympijský závod pro ni bude jedním z posledních. "Ještě asi vydržím do konce roku na mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Pak se s plaváním rozloučím.“ Úspěch v Pekingu by Kazíkové loučení osladil.

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Najdete na iDNES.cz