Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sáňkař jako Švejk. Na závod jde o berlích

23 2002
Smržovka - Když nechodí o holích, tak viditelně kulhá. Michal Kvíčala má totiž sdrátované kosti v nártu a chodidle, nosí speciální ortézu a podle lékařů by měl ještě pár týdnů doma odpočívat. Místo toho včera ráno nasedl k trenérovi do auta a spolu odjeli na závody sáňkařů do německého Winterbergu. Představte si Švejka na invalidním vozíku, s berlemi v rukou, jak nadšeně volá: "Na Bělehrad!" Bezmála o století později jako by byl v podobné roli český sáňkař. Nadšeně volá: "Do Salt Lake City!"

To není ukázka z knížky novodobého Jaroslava Haška, ale realita. Kvíčala musí o víkendu absolvovat Světový pohár, aby mohl v únoru závodit na olympijských  hrách. "O měsíc dřív mi kvůli tomu sundali sádru," říká na rovinu.

Kvíčala, student strojírenství na Technické univerzitě v Liberci, v olympijské nominaci je,  ale s podmínkou, že musí v sezoně zvládnout tři závody Světového poháru. Zatím jel dva, pak se zranil. "Když se v neděli vymlátím ve třetí zatáčce, olympiáda pro mě  končí. Musím dojet."

Musí dojet? Kde jiní sportovci mezi sebou bojují o poslední volné místo ve velkých bitvách, kde jde o setiny, on musí dojet jediný závod, který není ničím  krkolomný. "Směšný úkol? No, musím splnit limit, jinak to prostě nejde," řekne mladík uhlazeně, i když  na očích je mu vidět, že by si zřejmě rád zanadával.

"Kvůli olympiádě jsem ochotný to  udělat." Jednu berli nechal doma na Smržovce, kde kousek od sáňkařské dráhy bydlí. Druhou si  vzal do auta. "Abych sebou nefláknul." Od prosincové nehody v ledovém korytu Kvíčala ještě  na saních neseděl. Tehdy v Königsee nevybral zatáčku, dostal se příliš vysoko, tak deset  čísel od prken, jak říkají sáňkaři.

"A ta prkna jsem pak trefil nohou." Operovali ho v  Liberci. Olympijskou sezonu mu vůbec kazí zranění. O prázdninách si při tréninku zlomil klíční kost a  zápěstí, když na kole sjížděl sjezdovku do Rokytnice. Chtěl si zkrátit cestu, ale vyboural  se.

Po dvou těžkých úrazech během půl roku má před sebou životní událost. Bude ve Winterbergu,  kde se koná poslední Světový pohár před olympijskými hrami, hodně opatrný, aby dojel? Vždyť  může nabrat třeba deset vteřin ztráty na vítěze, a přesto bude mít olympijskou letenku v kapse. "Opatrný? To nejde. Prostě lehnu na saně a pojedu. Jako normálně.

Ale taky jsem  přemýšlel, jestli ve mně ty nehody nezůstanou a nebudu mít strach."Potom však prozradí, že  počítá s tím, že do Salt Lake City poletí. Má to za jistou věc. "Chtěl bych vidět ty naše slavné hokejisty. No jo, ale jak s těmi dráty  projdu rentgenovou kontrolou na letištích? To budu přece pořád pípat."

Autor:


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...Najdete na iDNES.cz