Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Sáňkaři budou po smrtelné nehodě startovat na zkrácené trati

Gruzínský sáňkař Nodar Kumaritašvili | foto: AP

13 2010
Smrt gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho, který zemřel po páteční tragické nehodě, donutila organizátory k bezpečnostní úpravě ledového koryta. Světová federace FIL rozhodla o zkrácení trati - sáňkaři pojedou z nižšího startu pro ženy.

Na první trénink na upravené trati nastoupili závodníci s černými páskami na helmách na znamení smutku, druhý z gruzínských sáňkařů Levan Gurešidze se ale v ledovém korytu neobjevil.

První sobotní tréninky provázela tísnivá atmosféra. "Je to pořád někde v
duši vyryté, samozřejmě. Prostě už nemůžeme mít radost ze závodění," řekl novinářům Ind Kannan Palan Kešavan, který jel v pátek hned před
Kumaritašvilim.

"Snažím se to celé vypudit z hlavy a dělat to, od čeho tu jsem. A to je trénink na olympiádu. S tím, co se stalo, se prostě musíme každý nějak srovnat," dodal Američan Tony Benshoof, který jako první projel po zkrácené trati.

čtěte: Tragická olympijská předehra: sáňkař z Gruzie po hrozivé nehodě zemřel

Gruzínská výprava je po incidentu stále otřesena a druhý ze sáňkařů Gurešidze se odhlásil z obou tréninkových jízd a není jasné, zda nastoupí alespoň do závodu. První ze čtyř soutěžních kol je na programu v neděli od 2:00 SEČ.


WKRG.com News


Federace podle agentury APA zvažuje, že pošle ženy a dvojice na trať ještě z nižšího startu pro juniory. Sáňkaři tak nebudou dosahovat takových rychlostí jako například Kumaritašvili, jenž se podle odhadů řítil v závěru rychlostí 145 km/h. "I z ženského startu vyhraje ten nejlepší," uvedl po změně německý šéftrenér Norbert Loch.

Místo, kde nešťastný Gruzínec vyletěl z trati, se postupně upravuje. Organizátoři nechali zvýšit zábrany a upravovali strukturu ledu. Jednadvacetiletý Kumaritašvili nezvládl poslední 16. zatáčku zvanou Thunderbird a zadní částí těla byl vymrštěn na ocelové nosníky vedle ledového koryta.

čtěte: nehodu způsobila chyba zesnulého sáňkaře, trať byla v pořádku

Tragédií mladého Gruzínce vyvrcholila série nehod na whistlerské dráze, kterou někteří závodníci a trenéři od jejího postavení kritizovali jako
příliš rychlou a nebezpečnou.

Po fatální nehodě, k níž došlo jen několik hodin před slavnostním zahájením her, nebylo dokonce jasné, zda sáňkařské soutěže opravdu dnes začnou.

Smrtelná nehoda šokovala konstruktéra dráhy Uda Gurgela, jenž považuje ledové koryto ve Whistleru za bezpečné. "Už jsme dělali šest olympijských tratí a nikdo z nich ještě nevylétl. Za normálních okolností by všichni měli mít saně před cílem pod kontrolou. Jeho to muselo vystřelit jako kulku," řekl deníku Bild inženýr z Lipska. "Zaprvé: Dráha je bezpečná. Zadruhé: Dráha je rychlá. Pouze pokud někdo definuje rychlé jako nebezpečné, tak je nebezpečná," dodal Gurgel.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze