Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Sáňkařský exot „Speedy Gonzalez“ končí. Smrt kamaráda s ním otřásla

Argentinský sáňkař Ruben Gonzalez | foto: AP

14 2010
Už od roku 1988 se na olympijských hrách vrhá na saních do toboganu. Ve Vancouveru si však tradiční argentinský outsider Ruben Gonzalez řekl: dost. Nejen proto, že je mu sedmačtyřicet. Hluboce s ním otřásla smrt gruzínského soupeře Nodara Kumaritašviliho. "Na zahájení olympiády jsem si uvědomil, že něco podobného už zažít nechci," prohlásil Gonzalez.

Jeho příběh okouzluje milovníky věčných sportovních "loserů". Argentinec, který od šesti let žije ve Spojených státech, se při ZOH v Sarajevu v roce 1984 zhlédl v americkém vítězi soutěže krasobruslařů Scottu Hamiltonovi. "Na příští olympiádě nesmím chybět," zařekl se.

Jenže jaký sport si vybrat? Nakonec zvolil saně, pravě v téhle disciplíně viděl největší šanci se uplatnit, nebo spíš kvalifikovat se na klání pod pěti spletenými kruhy. Vydržel na nich tři dekády a přemýšlel i o účasti v roce 2014 v Soči.

Na hrách v Calgary obsadil 32. místo, o čtyři roky později v Albertville byl o příčku lepší a v Salt Lake City v roce 2002 skončil jednačtyřicátý. Je mu souzeno zametat startovní pořadí, ve Vancouveru zřejmě celkovou klasifikaci uzavře.

Gonzalez má na posledním 38. místě propastnou ztrátu, po prvních dvou jízdách zaostává za vedoucím Němcem Felixem Lochem přes osm sekund. I předposlední Švýcar Stefan Höhener, který při jízdě vypadl ze saní, má před Jihoameričanem před závěrečnými dvěma jízdami k dobru přes dvě vteřiny, což je v sáňkařských závodech prakticky nesmazatelný náskok.

Argentinský sáňkař Ruben Gonzalez na olympijské dráze

Argentinský sáňkař Ruben Gonzalez na olympijské dráze.

Svůj úděl však nijak tragicky nebere, z minulých akcí, kde také končil na chvostu, je na něj zvyklý. Naopak se na věc dívá s humorem. "Někdo se bude muset hodně snažit, aby mě z posledního místa vytlačil," žertoval.

Jenže muži nosícímu přezdívku Speedy Gonzalez vancouverský závod zašedl smutkem. S Kumaritašvilim, který zemřel ponehodě při tréninku ještě před startem her, jej prý pojil zvláštní druh přátelství. Přestože oba dělila komunikační bariéra, našli si k sobě cestu.

"Já jsem nemluvil jeho řečí, on zase tou mojí. Ale pokaždé se choval velmi vřele, díval se přímo do očí a smál se. Když jsem potřeboval, pomohl mi," líčil Gonzalez, který vystudoval biologii a chemii a živí se jako motivační mluvčí.

"V minulosti jsem už mohl končit několikrát a dávat si teď v klidu venku párek, ale člověk to nemůže pověsit na hřebík pokaždé, když se mu zachce. Teď jsem však na věci definitivně získal jiný pohled. V životě jsou důležitější věci než závodění," dodal otec dvou dětí, který se chystá dokončit svůj poslední velký závod v životě.  

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze