Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Sapporo 1972: nefungovala gravitace, Fortuna letěl a letěl...

Wojciech Fortuna

15 2010
Na velkém Okurayamově můstku v Sapporu vždycky foukalo. Zezadu, zepředu, už za hranou můstku se točil studený vichr, na který skokani nadávali. Jen Wojciech Fortuna ho dodnes miluje. Doplachtil díky němu pro senzační olympijské zlato.

Byl to 19letý zelenáč, který na olympiádě ani neměl být, protože se nedostal do polské nominace. Ale talent měl, tak za něj bojovali novináři a fanoušci se mu pak složili na cestu.

A tak mladý "skoczek narciarski", jak Poláci říkají skokanům na lyžích, vyrazil za nesmrtelností.

Čtěte denně

seriál 20 olympiád, 20 příběhů

Dnes 11. díl: Sapporo 1972
Fortunovo štěstí. Jak polský skokan na lyžích senzačně vyhrál.

Zítra 12. díl: Innsbruck 1976
Modla jménem Klammer. Vyhrál sjezd sjezdů a pobláznil Rakousko.

Tehdy v roce 1972 zase fičelo, favorita Rašku to v 1. kole uzemnilo, zato Fortunu poponesl vítr nejméně o 15 metrů dál. Jako by v tu chvíli gravitace přestala fungovat.

"Wojciecha nadzvedl vítr a nesl ho ve vzduchu jako papírového draka," líčí Jiří Raška. "Mít ty dnešní moderní kombinézy, tak by ho ten poryv vzal nejmíň o 30 metrů dál, takže by se rozflákal o rovinku."

Ale znáte osud. Fortuna přece znamená štěstí, ten polský bažant se dobře jmenoval. 11. února na 11. zimní olympiádě přistál v 1. kole na 111 metrech! Suverénně vedl, ale vyhráno neměl. Vítr se uklidnil a favorité zaútočili.

Kdyby nepokazil odraz, dost možná by se medaile dočkal i Raška, který nakonec skončil desátý. Ve 2. kole předvedl mladý Polák svůj obvyklý skok, průměrných 87,5 metru, a nastalo ticho.

Rozhodovaly desetiny. Jen domácí Japonci, kteří na středním můstku získali všechny tři medaile, zůstali ve smutném klidu. Tentokrát si ani neškrtli.

A je to tady: Fortuna vítězí, má 219,9 bodu. O titěrnou desetinu zpět je Švýcar Steiner, o dalších pět desetin méně má Schmidt z NDR.

Zázrak se jménem Štěstí od té doby nic velkého nevyhrál. Sláva mu stoupla do hlavy, začal pít, toulal se po Americe, po kariéře taxikařil, pomáhal komentovat skokanské závody a dodnes žije především z renty, kterou Polsko garantuje svým olympijským vítězům.

PODÍVEJTE SE, JAK FORTUNA SKÁKAL V SAPPORU


Ani Češi nezůstali v Sapporu bez zlata, elegán Ondrej Nepela exceloval mezi krasobruslaři. Dvě legendy se nejvyšší mety znovu nedočkaly. Hokejová Kanada na protest proti pofidernímu amatérismu v komunistických zemích ani nepřijela a rakouský sjezdař Karl Schranz se musel pakovat z olympijské vesnice kvůli tomu, že dostal zaplaceno 50 tisíc dolarů za reklamu.

Ryzí amatérství, na kterém tak nesmyslně lpěl olympijské šéf Avery Brundage, udělalo poslední neplechu. Chudák Schranz závodit nemohl. Ale doma ho vítalo přes 100 tisíc lidí. Stejně jako senzačního skokanského šampiona Fortunu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze