• Sobota 17. listopadu 2018 Státní svátek.

Miloš Forman mi dělal křoví, řekla v OH studiu trojskokanka Kašpárková

10 2016
To byl nápad! Před pátou sérií stále vedla Rumunka Mateescuová výkonem 15,16 metru. Co s tím? Trenéra a partnera české trojskokanky Michala Pogányho v tu chvíli osvítili atletičtí patroni. Sehnal řeckou vlajku a donutil svěřenkyni, aby ji zvedla nad hlavu. Na aténském stadionu tak Šárka Kašpárková rozpoutala úžasnou atmosféru, v níž skočila dodnes platný český rekord 15,20.

A hlavně – měla zlato, stala se mistryní světa.

Odpovědi Šárky Kašpárkové najdete ZDE

Šárka Kašpárková odpovídala na dotazy čtenářů.

Kalendář ukazoval 4. srpen 1997 a Kašpárková, rok předtím bronzová na olympijských hrách v Atlantě, dosáhla na svou nejcennější trofej, byť dosáhla na celou řadu dalších medailí.

„Ta z mistrovství světa pro mě ale znamená nejvíc, protože když vyhrajete, jsou emoce mnohem větší,“ přiznala bývalá atletka v Olympijském studiu iDNES.cz.

Studio iDNES.cz

Každý den živě

Moderátorská dvojice olympijského studia iDNES.cz Martin Moravec a Vladimír...

Ve všední den začíná živé vysílání v 11 hodin dopoledne, o víkendu ve 20 hodin. Více čtěte zde.

Patří ke zlaté generaci české atletiky, jejíž výkonnost vrcholila v 90. letech. Na trojskok, jehož ženská varianta byla do programu velkých podniků uvedena v roce 1992, se nyní 45letá rodačka z Karviné přeorientovala ze skoku do výšky. Medailovou sérii začala vršit v roce 1996 stříbrem z halového ME ve Stockholmu a uzavřela ji bronzem z halového MS v Maebaši 1999. V tomto relativně krátkém období získala sedm cenných kovů...!

Půvabnou vzpomínku má na olympijský bronz z Atlanty, byť už je to dvacet let. „Večerní oslavy v českém domě se zúčastnil i režisér Miloš Forman. Byla jsem nadšená, že jsem si s ním mohla popovídat, ale on mi říkal: Tenhle večer je jenom tvůj, já jsem tady jen jako křoví!“ usmála se.

Neváhala přiblížit rozdíl mezi třetím a čtvrtým místem na velkých podnicích, neboť právě čtvrté místo obsadil v úterý v Riu vodní slalomář Vítězslav Gebas a také na ni „brambory“ zbyly několikrát.

„Ten rozdíl je obrovský. Na oslavě v Atlantě se mnou byl i stolní tenista Petr Korbel, který tam obsadil čtvrté místo. Všichni se točili kolem mě a jeho si nikdo nevšímal, a přitom tam podával úžasné výkony,“ pokývala uznale hlavou nad mimořádným výsledkem nejlepšího českoho stolního tenisty posledních desetiletí.

Kariéru čtyřnásobné olympioničky rozdělilo v roce 2001 narození dcery Terezy, jejím nejlepším poporodním výsledkem bylo čtvrté místo z halového mistrovství Evropy v Madridu v roce 2005 za výkon 14,34. Kariéru vrcholové sportovkyně ukončila v roce 2006. Poté se vrátila k basketbalu, s nímž kdysi začínala, dodnes hraje krajský přebor za SK Renocar Podolí u Brna.

„Trénujeme dvakrát týdně, každý druhý víkend hrajeme zápasy v sobotu i v neděli, pohyb mi nechybí. Ale mohlo by ho být víc,“ mínila stále štíhlá dáma.

Ráda tančí, v minulosti se zúčastnila televizní soutěže StarDance - když hvězdy tančí, a v rámci Olympijského studia předvedla před budovou redakce parádní sambu. „No, profesionální tanečník by nad tím asi zaplakal,“ smála se, přestože sklidila potlesk.

Medailí bude deset, věří

Před hrami v Rio do Janeiru tipovala, že čeští sportovci získají deset medailí. „Olympiáda už sice běží a nemáme žádnou, ale já jsem pořád optimista - bude jich deset,“ trvá na svém a za největší medailové kandidáty označila vodního slalomáře Jiřího Prskavce, tenistky a atlety. „Ti získají několik medailí a doufám, že i zlaté.“

A co dělá Šárka Kašpárková nyní?

Po atletické kariéře podnikala, v Brně otevřela studio zaměřené na regenerační, rekondiční a redukční programy. Studio ale časem prodala a nyní je už pátým rokem sportovní manažerkou Odznaku všestrannosti olympijských vítězů pro školy z celé Moravy.

„Jde o projekt určený pro děti druhého stupně základních škol, který v rámci kampaně Česko sportuje organizuje Český olympijský výbor. Snaží se tak zvrátit nepříznivý vývoj v otázce fyzické připravenosti dětí a obyvatelstva vůbec,“ přibližila Kašpárková ještě před Olympijkým studiem akci, která před časem ožila zásluhou olympijských vítězů Roberta Změlíka a Romana Šebrleho.

Na celý rozhovor se podívejte zde:

Autor:

Další z rubriky

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz